Iz Delegacije Europske unije su poručili tekstilnoj industriji u Bosni i Hercegovini da će morati osigurati dobre uvjete za radnike. Osim toga, tražit će se da proizvodi imaju duži životni vijek.
Ovo je poručeno uoči početk konferencije o tekstilnoj industriji održane u Sarajevu u srijedu, 25. listopada. Antonella Di Sandri iz Delegacije EU je napomenula da je Unija kroz projekt EU4Business Recovery osigurala 13,7 milijuna eura za 150 kompanija, pomažući održavanju 1.000 radnih mjesta i otvaranju novih 100 radnih mjesta.
Govoreći o tradiciji bh. tekstilne industrije konstatirala je da ona ima tradiciju kreativnosti i kvaliteta. Ukazala je da je 29 tekstilnih kompanija dobilo financijsku i tehničku pomoć EU. Istaknula je zahtjeve EU kao najvećem izvoznom tržištu tekstilne industrije Bosne i Hercegovine, piše Klix.ba.
70 posto izvoza tekstila se odnosi na EU. Bosna i Hercegovina kao kandidatkinja za članstvo u EU mora zadovoljiti nove standarde EU koji se odnose na cirkularnu ekonomiju – produžiti životni ciklus proizvoda i mora osigurati dobre uvjete za radnike, naglasila je.
Daniela Zampini iz Međunarodne organizacije rada (ILO) je napomenula da se o konkurentnosti i produktivnosti ove industrije ne može govoriti ako se ne govori o pravima radnika.
Ekonomist Igor Gavran je istaknuo da ekonomski motivi jesu bili preovladavajući prilikom donošenja odluke o zatvaranju proizvodnih pogona. Podsjetio je da ta odluka dobrim dijelom ovisila o odluci stranih kompanija za koje su ti pogoni radili. No, smatra da su domaće kompanije propustile priliku da razviju svoje brendove. I on je zamjerio nekorektan odnos vlasnika proizvodnih pogona prema radnika.
jabuka.tv