Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog odluke o ratifikaciji Međunarodnog sporazuma Europske unije, s jedne strane, i Bosne i Hercegovine, s druge strane, o sudjelovanju Bosne i Hercegovine u programu Unije Digitalna Europa (2021. – 2027.), koji je uime BiH potpisao ministar komunikacija i prometa Edin Forto 4. 6. 2024. godine.
Pridruživanje programu Digitalna Europa omogućava Bosni i Hercegovini pristup strateškim sredstvima EU koja su važna za suočavanje s globalnim digitalnim izazovima.
Fokusirajući se na područja poput superračunarstva, umjetne inteligencije, naprednih digitalnih vještina i šire primjene digitalnih tehnologija, ovaj program omogućava pravnim osobama u BiH ravnopravno apliciranje sa subjektima iz zemalja članica Europske unije za dodjelu bespovratnih sredstava iz EU fondova za financiranje projekata u ovim oblastima digitalizacije.
Na ovaj način dvije države jačaju suradnju u oblasti sigurnosti s fokusom na osiguranje javnog reda i suzbijanje kriminaliteta u oblasti migracija, čime se stvaraju uvjeti za uspješniju implementaciju Sporazuma između Bosne i Hercegovine i Europske zajednice o readmisiji osoba koje borave bez dozvole.
Izvješće o pregovorima zajedno s tekstom Protokola bit će dostavljeno Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru odlučivanja, a za potpisnika uime BiH je predložen ministar sigurnosti.
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog amandmana broj 1 na Ugovor o financiranju (Vodovod i kanalizacija u Republici Srpskoj II.) zaključen od i između Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Europske investicijske banke, 17. prosinca 2019. godine u Sarajevu i 20. prosinca 2019. godine u Banjoj Luci – broj operacije (SERAPIS N*):2018-0281; broj ugovora: (FI N*) 90.345.
Ovim amandmanom produžava se rok za povlačenje sredstava po kreditu s ranije ugovorenog 20. 12. 2024. godine na 31. 12. 2027. godine, a krajnji rok za implementaciju projekta bit će 30. 6. 2028. godine.
DO KRAJA GODINE MANJE MINIRANIH POVRŠINA U BiH
Na sjednici je usvojen Plan razminiranja u Bosni i Hercegovini za 2024. godinu te je zaduženo Povjerenstvo za razminiranje u BiH i Centar za uklanjanje mina u BiH (BHMAC) da u roku od 60 dana dostave Vijeću ministara BiH sveobuhvatan plan koji će sadržavati aktivnosti, planirana sredstva i rokove, odnosno dinamiku za okončanje procesa razminiranja sumnjivih minskih površina u Bosni i Hercegovini.
Prema izvršenim procjenama u siječnju 2024. godine sumnjiva opasna površina na mine u Bosni i Hercegovini iznosila je 838 četvornih kilometara, što predstavlja 1,63 % u odnosu na ukupnu površinu Bosne i Hercegovine. U 2024. godini trebala bi biti smanjena za 145,40 četvornih kolimetara, koliko je planirano za vraćanje Planom razminiranja i iznosit će 692,60 četvornih kilometara.