Vodeći stručnjaci za dječje zdravlje alarmirali su javnost zbog sve manjeg korištenja rutinskih cjepiva za djecu nakon što su novi podaci pokazali da u posljednjih nekoliko godina deseci miliona djece nisu primili cjepiva koje spašavaju živote, navodi AP.
UNICEF je izračunao da oko 67 miliona djece širom svijeta između 2019. i 2021. godine nije primilo rutinska cjepiva, koje mogu zaštititi od potencijalno smrtonosnih bolesti.
Međunarodno tijelo UN-a za zaštitu prava djece priopćilo je da je ukupna podrška cjepivima i dalje “relativno jaka”, ali nekoliko faktora sugerira da bi “prijetnja od odbijanja cijepljenja djece i dalje mogla rasti”.
Ti faktori uključuju neizvjesnost u vezi s odgovorom na pandemiju, sve veći pristup pogrešnim informacijama, sve manje povjerenja u stručnost i političku polarizaciju, navodi se u novom izvještaju UNICEF-a.
– Na vrhuncu pandemije stručnjaci su brzo razvili cjepiva koja su spasila brojne živote. No unatoč ovom povijesnom postignuću, strah i dezinformacije o svim vrstama cjepiva kružili su jednako kao i sam virus – izjavila je izvršna direktorica UNICEF-a Catherine Russell.
Dodala je da ne smiju dopustiti da povjerenje u rutinsku imunizaciju postane još jedna žrtva pandemije, “inače bi sljedeći val smrti mogao pokositi djecu s ospicama, difterijom ili drugim bolestima koje se mogu spriječiti.”
UNICEF poručuje da se hitno treba riješiti problem djece koja su propustila cijepljenje kako bi se “spriječilo izbijanje smrtonosnih bolesti”.