Svijet bi mogao oboriti novi prosječni temperaturni rekord 2023. ili 2024. godine podstaknut klimatskim promjenama i očekivanim povratkom vremenskog fenomena El Nino, tvrde klimatolozi.
Klimatski modeli sugeriraju da će, nakon tri godine vremenskog uzorka La Nina u Tihom oceanu, koji općenito blago snižava globalne temperature, svijet tinekom ove godine doživjeti povratak na El Nino, topliji pandan.
Tijekom El Nina, vjetrovi koji pušu na zapad duž ekvatora usporavaju, a topla voda se kreće prema istoku, stvarajući toplije površinske temperature oceana.
– El Nino se inače povezuje s rekordnim temperaturama na globalnom nivou. Još se zna hoće li se to dogoditi 2023. ili 2024., ali mislim kako je vjerovatnije nego da nije – izjavio je Carlo Buontempo, direktor programa EU za klimatske promjene, Copernicus.
– Klimatski modeli sugeriraju povratak na uvjete El Nina u kasno ljeto i mogućnost razvoja snažnog El Nina prema kraju godine, rekao je Buontempo.
Najtoplija zabilježena godina na svijetu bila je 2016., koja se podudarala s jakim El Ninom – iako su klimatske promjene podstakle ekstremne temperature čak i u godinama bez tog fenomena.
Posljednjih osam godina bilo je osam najtoplijih u svijetu – odražavajući dugoročniji trend zagrijavanja podstaknut emisijama stakleničkih plinova.
Friederike Otto, viša predavačica na Grantham institutu Kraljevskog koledža u Londonu, kazala je da bi temperature izazvane El Ninom mogle pogoršati učinke klimatskih promjena koje zemlje već doživljavaju – uključujući jake toplotne valove, sušu i šumske požare.
– Ako se El Niño razvije, postoji dobra šansa da će 2023. biti još toplija od 2016. – s obzirom na to da se svijet nastavio zagrijavati dok ljudi nastavljaju sagorijevati fosilna goriva – kazao je Otto.
Znanstvenici iz programa EU Copernicus objavili su u čevrtak izvještaj u kome procjenjuju klimatske ekstreme koje je svijet doživio prošle godine, pete najtoplije godine u otkako se mjere temperature.