Novi udar na kućni protačun, za opremanje jednog školarca potrebna najmanje minimalna plaća

admin
0 0
Read Time:3 Minute, 43 Second

Roditeljima je početak školske godine poprilično stresan jer je to ujedno i novi udar na kućni proračun. Cijene se povećavaju, a plaće ostaju iste, pa su primorani i dizati kredite
Svakog kolovoza ista priča. Roditelje koji spremaju djecu za školu počne “boljeti glava” pri pomisli na obveze, pripreme, troškove. Svakom je školarcu povratak u školske klupe zabavan, piše Večernji list BiH.
Ponovno se okuplja cijela razredna ekipa, prepričavaju se ljetne zgode, no roditeljima je početak školske godine poprilično stresan jer je to ujedno i novi udar na kućni proračun. Cijene se povećavaju, a plaće ostaju iste, pa su roditelji primorani i dizati kredite kako bi svoje dijete spremno otpratili u novu školsku godinu.

Školski pribor
Do polaska u školu ostalo je manje od mjesec dana, a kako bi roditelji svom školarcu kupili knjige, školski pribor te nužnu odjeću i obuću, potrebna je najmanje minimalna plaća, za dvoje djece i cijela prosječna plaća. A novca svakog mjeseca nedostaje i za osnovne troškove. Samo za skromno opremanje djeteta za neki od razreda osnovne škole roditelji moraju izdvojiti oko 500 KM. Komplet udžbenika za pojedine razrede stoji i više od 200 KM. Dodaju li se tomu školski pribor, ruksak, nova odjeća i obuća, dolazimo do iznosa koji je gotovo jednak prosječnoj plaći. No, za neke roditelje sreća je što će ove godine biti rasterećeni barem troškova kupnje udžbenika. Iz pojedinih knjižara potvrđuju kako su školski pribor i oprema skuplji i do 40 posto, što će svakako biti veliki udar na kućne proračune. Pozitivna praksa lokalnih zajednica, ali i pojedinih županija – posljednjih godina besplatni su udžbenici, što umnogome olakšava roditeljima. Međutim, ima i onih koji udžbenike moraju kupiti. Mnogi među njima uštede tako što nabavljaju rabljene udžbenike, koji su upola jeftiniji od onih u knjižarama. Oni, bar kad je riječ o udžbenicima, nemaju veliki izdatak prilikom spremanja djece u školu jer prodaju udžbenike svojih školaraca, a po približnim cijenama kupe također rabljene. A kad se zbroji iznos potreban za udžbenike za one koji ih kupuju te cijena školskog pribora, opreme za tjelesni odgoj i nekoliko neizbježnih novih odjevnih predmeta, trošak po djetetu u prosjeku ide i iznad 800 KM. Naravno, građani koji bolje zarađuju na svoju djecu će, sasvim sigurno, potrošiti i više, dok će mnogi očevi i majke mališane u školu opremiti dosta skromnije. Ono što je nužno svakako će im kupiti, a u prvom redu riječ je o školskom priboru. Međutim, tamo gdje su proračuni skromniji, a u kući više djece, ona mlađa će naslijediti odjeću starijih, što znači da će ostati uskraćeni za nove jakne, tenisice, cipele i slično. S druge strane, za građane koji se odluče svojim školarcima kupiti nešto nove odjeće, i to ne preskupe, naravno, ova stavka nimalo neće biti zanemariva. Tako se komplet koji čine trenirka, tenisice i ruksak kreće oko 150 KM, i to na sniženju, nova jakna otprilike stoji 100 KM, kolika je i cijena cipela za predstojeću jesen i zimu. Uz jedne hlače, džemper i koju majicu, samo trošak odjeće iznosi gotovo 300 KM. Kad je riječ o školskoj opremi, torba prosječne kvalitete, pernica te bilježnice i ostali nužan pribor za jednog učenika koštaju oko 150 KM.

Više cijene
U trgovinama kažu kako roditelji već dolaze s djecom i biraju nužne odjevne komade. – Uglavnom kupuju tenisice, trenirke, dukserice i po nekoliko majica. Mnogi kupe pola od toga, a ostalo ostave za sljedeći mjesec u vrijeme plaća. Malo tko može odjednom dati 200 – 300 KM – kaže trgovkinja. – Kako bismo si ipak olakšali troškove za polazak u školu, već smo se počeli pripremati za novu školsku godinu jer za polazak u školu potrebno je mnogo toga osim udžbenika. Na sniženjima smo već kupili školsku torbu za dječaka i još ponešto od opreme. Tako radimo svake godine jer bude lakše ako rasporedimo troškove na nekoliko mjeseci – kaže nam majka jednog osnovca. Izvršna direktorica Udruge građana “ToPeeR” Doboj Snežana Šešlija istaknula je da su se prije nekoliko godina za 700 KM u školu mogla opremiti dva učenika, a danas je samo za jednog potrebno mnogo više od minimalne plaće. – Samo je školski pribor poskupio gotovo 50% u odnosu na prošli rujan. Skočile su i cijene odjeće i obuće te sumnjam da manje od 1000 KM može pokriti troškove opremanja djeteta za školu – kazala je Šešlija, piše Glas Srpske. Dodala je da je potrebno uzeti u obzir i troškove za užinu, za koju je prije samo nekoliko godina marka bila dovoljna, a sada se za taj iznos može kupiti samo kifla.

Vecernji.ba

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

Uz pomoć helikoptera EUFOR-a GSS spasio dva strana državljana na vrhu Vis

Spasitelji Gorske službe spašavanja Federacije Bosne i Hercegovine uspješno su okončali spašavanje dvoje stranih državljana na grebenu između kanjona Neretve i Rakitnice, u blizini vrha Vis i to uz podršku i pomoć helikoptera EUFOR-a. GSS Stanica Konjic dobila je dojavu o nesreći dvoje stranih državljana na grebenu između kanjona Neretve […]

Pretplatite se