Rak među mladima u velikom porastu

admin
0 0
Read Time:1 Minute, 24 Second
Znanstvenici su procijenili da je između 1990. i 2019. došlo do porasta novih slučajeva raka za 79 posto među mlađima od 50 godina.Čimbenici poput pretilosti i konzumacije alkohola doprinose zabrinjavajućem porastu globalnih slučajeva raka među mlađim ljudima, sugeriraju rezultati studije.

Tim sa Sveučilišta Edinburgh i Medicinskog fakulteta Sveučilišta Zhejiang u Kini analizirao je podatke iz Studije o globalnom teretu bolesti iz 2019. za 29 vrsta raka u 204 zemlje i regije.

Analizirali su nove slučajeve, smrtne slučajeve, zdravstvene posljedice i faktore rizika kod ljudi u dobi od 14 do 49 godina, procjenjujući godišnju stopu za svaku godinu.

Postavljeno je 3,26 milijuna novih dijagnoza raka među mlađima od 50 godina u 2019., što je povećanje od 79,1 posto od 1990. godine. I smrtnost je porasla za 27,7 posto.

Iako genetika vjerojatno igra ulogu, znanstvenici upozoravaju da su “glavni čimbenici rizika od raka” pušenje, konzumacija alkohola te prehrana bogata mesom i soli, ali siromašna voćem i mlijekom, uz prekomjernu težinu, nisku tjelesnu aktivnost i visoki šećer u krvi.

Rak dojke čini najveći udio slučajeva – 13,7 na 100.000 ljudi, dok su slučajevi raka dušnika i prostate u najvećem porastu s 2,28 posto, odnosno 2,23 posto godišnje.

Međutim, slučajevi raka jetre kod mlađih od 50 bili su u padu 2,88 posto svake godine.

Regije s najvišim stopama raka među mlađima od 50 godina bile su Sjeverna Amerika, Australija i Zapadna Europa.

Objava studije u časopisu BMJ Oncology uslijedila je nakon što je dobrotvorna organizacija Cancer Research UK ustvrdila da je napredak u liječenju raka pomogao spasiti 1,2 milijuna života u Velikoj Britaniji od sredine 1980-ih, prenosi Hina.

(www.jabuka.tv / Foto: Pixabay

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

Pacijenti u BiH na zdravstvene preglede čekaju i do godinu dana

Kako bi se ublažio ovaj problem, u tuzlanskom Univerzitetskom kliničkom centru je uvedena praksa rada i u popodnevnim satima i subotom, za što su liječnici posebno plaćeni. Za pojedine specijalističke preglede u javnim zdravstvenim ustanovama u Bosni i Hercegovini pacijenti čekaju i do godinu dana. Kako bi se riješio dugogodišnji […]

Pretplatite se