Što vi radite s talogom od kave? Znanstvenici otkrili fantastičnu mogućnost

admin
0 0
Read Time:1 Minute, 34 Second

Organski proizvodi poput taloga od kave ne mogu se dodati izravno u beton jer propuštaju kemikalije koje slabe čvrstoću građevinskog materijala.

Svake godine svijet proizvede nevjerojatnih 10 milijardi kilograma otpada od kave. Većina završi na odlagalištima. “Odlaganje organskog otpada predstavlja ekološki izazov jer emitira velike količine stakleničkih plinova, uključujući metan i ugljični dioksid, koji pridonose klimatskim promjenama”, objašnjava inženjer Rajeev Roychand sa Sveučilišta RMIT, prenosi Glas Istre. Piroliza Organski proizvodi poput taloga od kave ne mogu se dodati izravno u beton jer propuštaju kemikalije koje slabe čvrstoću građevinskog materijala. Stoga je tim, koristeći niske razine energije, zagrijao talog od kave na više od 350°C (oko 660°F) dok joj je uskraćivao kisik. Taj proces naziva se piroliza. On razgrađuje organske molekule, što rezultira poroznim ugljenom bogatim ugljikom koji se naziva biougljen, koji može stvoriti veze s cementnom matricom i time se ugraditi u nju. Rezultati su bili iznenađujući: beton s 15 posto sedimenta, koji je zagrijan na 350 stupnjeva, imao je čvrstoću povećanu za 30 posto. Eksperiment je imao dvije velike prednosti, prva je bila povećana čvrstoća građevinskog materijala, a druga prednost je ekološka, jer talog kave može zamijeniti pijesak, što s vremenom može dovesti do manjeg vađenja pijeska i ugrožavanja okoliša. Rana faza istraživanja Roychand i kolege također su pokušali pirolizirati talog kave na 500°C, ali nastale čestice biougljena nisu bile tako jake. Istraživači upozoravaju da još uvijek moraju procijeniti dugoročnu trajnost svog cementnog proizvoda. Sada rade na testiranju kako se hibrid kava-cement ponaša u ciklusima smrzavanja/odmrzavanja, upijanju vode, abrazijama i mnogim drugim stresorima. Tim također radi na stvaranju biougljena iz drugih izvora organskog otpada, uključujući drvo, otpad od hrane i poljoprivredni otpad. “Naše istraživanje je u ranoj fazi, ali ova uzbudljiva otkrića nude inovativan način da se uvelike smanji količina organskog otpada koji odlazi na odlagalište”, kaže inženjerka RMIT-a Shannon Kilmartin-Lynch.
bljesak.info  FOTO:Pixsabay
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

Policija pronašla vozača koji je u Ljubuškom udario pješaka pa pobjegao

ŠIROKI BRIJEG, 14. rujna  – Policija je pronašla vozača koji je u utorak u mjestu Klobuk u Ljubuškom oborio pješaka koji je od posljedica prometne nesreće preminuo u bolnici. FENA

Pretplatite se