Irma Salkić koja je nedavno završila studij elektrotehnike u Sarajevu predstavljala je Bosnu i Hercegovinu, ali i preostalih pet država zapadnog Balkana na četvrtom izdanju Ljetne škole za žensko liderstvo u digitalnom dobu Europske akademije za liderstvo, Huaweijevog programa osmišljenog za osnaživanje mladih voditeljica da napreduju i vode Europu u uključivu i održivu digitalnu budućnost.
-Odlučila sam se prijaviti prvi put i izabrana sam kao najbolja kandidatkinja za šest zemalja zapadnog Balkana. Mislim da se mnogo toga vrijednog može naučiti izvan klasične učionice i da ta znanja mogu biti puno vrijednija i značajnija u profesionalnom razvoju. Ovo iskustvo mi je to samo potvrdilo. Mislim da je umrežavanje najvažnija karika ovog događaja, kao i inspirativni, uspješni ljudi, ljudi od kojih se može puno toga naučiti, kaže Irma Salkić koja u ženskom liderstvu vidi i budućnost Bosne i Hercegovine, jer upravo su žene, kaže, lideri u društvu, bilo da je riječ o biznisu ili politici.
Osim Irme, još 28 studentica, koje predstavljaju svaku od 27 država članica EU-a i Ukrajinu, sudjelovalo je u četvrtom izdanju projekta Europske akademije za liderstvo. One dolaze iz različitih sredina, uključujući inženjerstvo, medicinu, humanističke i društvene znanosti, ali ujedinjuje ih želja da naprave razliku.
Berta Herrero, direktorica Europske akademije za liderstvo i voditeljica odjela za raznolikost, pravednost i inkluziju u Huawei Europe, kaže da buduće liderice trebaju biti arhitektice budućnosti u kojoj tehnologija služi čovječanstvu.
-Postoje oblasti u kojima žene tradicionalno nisu bile prisutne i želimo prevladati tu podjelu te da tehnologija u budućnosti pruža jednake mogućnosti ženama i muškarcima, ali isto tako svim ljudima bez obzira na etničku, rasnu ili bilo koju drugu pripadnost.
Navodi i primjer Rine Bogdanović iz Hrvatske koja radi fantastičan posao u biomedicini i ne bi je čudilo, kaže Herrero, da jednog dana Rina dobije i Nobelovu nagradu.