Dok cijene goriva i dalje padaju, hrana sve skuplja: Trgovci ostvaruju ekstraprofite na siromašnom narodu

admin
0 0
Read Time:1 Minute, 50 Second


Foto:Pixabay.com

U prva četiri mjeseca ove godine federalni inspektori izvršili su 190 inspekcijskih nadzora kontrola cijena te je konstatiran porast u udjelu nepravilnosti, naročito kod cijena mlijeka, jaja, šećera, riže, tjestenine.

Iako je nastavljen trend pada cijena goriva i praktično nema više nikakvog opravdanja za previsoke cijene hrane, ipak, činjenica je da se na policama trgovina skoro ništa ne mijenja. Skoro svi prehrambeni proizvodi i dalje se prodaju po nerealno visokim cijenama i, dok se građani jedva bore s poskupljenjima, trgovci, izgledno je, ostvaruju ekstraprofit.
U prva četiri mjeseca ove godine federalni tržišni, turističko-ugostiteljski inspektori Federalnog tržišnog inspektorata izvršili su 190 inspekcijskih nadzora kontrola cijena te je konstatiran porast u udjelu nepravilnosti, naročito kod cijena mlijeka, jaja, šećera, riže, tjestenine, a potom i mesnih konzervi, te dječijih pelena i sredstava za higijenu, poput deterdženata i sapuna, piše Dnevni avaz
Marin Bago, predsjednik Udruženja za unapređenje kvaliteta življenja „Futura“, ukazuje na činjenicu da se situacija u vezi s tim nije mijenjala od 2008. godine, koliko oni prate omjere cijena goriva i hrane na tržištu.

– Dok cijene hrane automatski rastu usljed poskupljenja goriva, do sada nikada nismo zabilježili obrnutu situaciju. To je, definitivno, problem. Jer svi tržni centri, svi veliki trgovci šalju našim institucijama zahtjeve za povećanje cijena osnovnih životnih namirnica kada gorivo poskupi i jednostavno taj proces treba uraditi i u obrnutom smjeru – kazao je Bago.
Uz institucionalnu reakciju i upozorenje, Bago kaže da je neophodno pojačati i pooštriti inspekcijski nadzor.
– Osim federalne inspekcije, ne treba zanemariti činjenicu da svaka županija ima svoje inspekcijske organe kojih nije mali broj. Međutim, imam osjećaj da njihov rad nije usklađen po vertikali. Ne postoji uvezana struktura i nekakva hijerarhija i svakako se moraju više angažirati. Jer po našem zakonu je zabranjeno ostvarivanje ekstraprofita i zarade, gdje svjesno birate cijene i varate kupce. S druge strane, kazne koje se izriču su motivirajuće za prekršitelja. Ako će netko usitno raditi na našoj muci i zaraditi milijun, a platiti kaznu od 5.000 KM, onda će to nastaviti raditi svaki dan – poručio je Bago.
Naime, 128 prekršajnih naloga s financijskim teretom od 79.250 KM napisali su federalni inspektori za konstatirane nepravilnosti u prva četiri mjeseca 2023. godine.

Vecernji.ba

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

Za pojedina mjesta grada Livna proglašeno stanje prirodne nesreće

Foto: Fena Na prijedlog Stožera civilne zaštite Grada Livna, gradonačelnik toga grada Darko Čondrić donio je Odluku o proglašenju stanja prirodne nesreće za pojedina područja grada Livna, nastale zbog poplava uzrokovanih obilnim kišnim padalinama. Stanje prirodne nesreće proglašena su za naseljena mjesta; Žabljak, Guber, Prolog, Lištani, Čelebić, Sajković, Prisap, Priluka, […]

Pretplatite se