Foto:Pixabay.com
Evidentna je potreba za poduzimanjem konkretnih mjera Vlade Federacije BiH koje će omogućiti bolju zdravstvenu uslugu pacijentima i smanjiti liste čekanja koje su rezultat činjenice da iznos financijskih sredstava prikupljenih za rad Fonda solidarnosti duže vrijeme nije dovoljan kako bi se odgovorilo na potrebe pacijenata. Na ovaj problem skreću pažnju i Centri civilnih inicijativa i organizacije civilnog društva koje okupljaju pacijente korisnike usluga Fonda solidarnosti Federacije Bosne i Hercegovine.
Poražavajući podaci Udruženja osoba oboljelih i liječenih od karcinoma dojke “Renesansa”, zbog nedostatka citostatika u Bosni i Hercegovini 209 žena sa metastatskim karcinomom dojke je na listama čekanja, javlja BHRT.
To je, tvrde, kršenje Zakona o potrebama, obavezama i pravima pacijenata.
Žene umiru čekajući na lijek. Nisu to tamo neke žene, to su naše sugrađanke, naše majke, kćerke, sestre, bliske prijateljice koje umiru od karcinoma dojke a da nisu dobile uopćte šansu za liječenje zbog nedostatka citostatika, ističe Enida Glušac iz Udruženja “Renesansa”.
Ova činjenica za posljedicu ima gubljenje vjere kod ljudi u sustav, zakone, zdravstvo i na koncu u državu, kažu iz udruženja “Futura”.
Nije lijepo gledati na društvenim mrežama da liječimo djecu SMS-ovima, da skupljamo novce za pojedinačne slučajeve, da svjedočimo raznim prevarama u toj oblasti, smatra Marin Bago, predsjednik Udruženja potrošača “Futura”.
Polazeći od značaja Fonda solidarnosti FBiH u pružanju zdravstvenih usluga građanima Centri civilnih inicijativa uradili su analizu financiranja, upravljanja i rukovođenja Fondom. Podsjećaju, obaveza Vlade jeste da iz budžeta osigura finansijcka sredstva identična iznosu novca koji je prikupljen po osnovu izdvajanja iz doprinosa obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Od osnivanja Fonda solidarnosti Vlada nikada nije ispoštovala tu obavezu i udio Vlade otprilike iznosi 20 posto od njene zakonske obaveze. Od deset maraka po zakonskoj obavezi vlada daje samo 2 marke, navodi Dalibor Đerić iz CCI-a.
Dok Vlada ispunjava samo 20 posto svojih obaveza liste čekanja sve su duže. Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja skreću pažnju da nisu u mogućnosti isfinancirati sve potrebe bez značajnije podrške Vlade FBiH, te da je za zatvaranje listi čekanja potrebno dodatnih 30 do 35 milijuna maraka.
Jabuka.tv