BiH ima neprekinut i zasad stabilan dotok plina iz Rusije preko Turskog toka

admin
0 0
Read Time:3 Minute, 37 Second

Sezona grijanja je počela – službeno u Sarajevskoj županiji u nedjelju, 15. listopada, a neslužbeno diljem BiH, gdje su žitelji uključili grijanje na plin, struju, drva, pelet… Budući da su stalna tema cijene, kontaktirali smo Energoinvest da doznamo neke od detalja ovogodišnje sezone grijanja, piše Večernji list BiH. Naime, prošlogodišnja panika na tržištu rezultirala je rastom cijene plina preko razine od 300 eura (600 KM) po megavatsatu (MWh), a godinu poslije cijena se kreće oko 35 eura (70 KM) po MWh, što predstavlja pad od 90 posto. Međutim, stalno su neke nove turbulencije, od ratova do visoke inflacije, pa pitamo što se događa.

Turbulentna kretanja

– Vaša konstatacija o turbulentnom kretanju cijene plina na europskoj burzi u posljednjih godinu dana je sasvim točna. Poznato je da je do ovakve situacije došlo zbog naglog i značajnog smanjenja opskrbe prirodnim plinom iz Ruske Federacije, kao i neprilagođenosti velikih europskih potrošača da osiguraju odgovarajuće alternativne izvore opskrbe prirodnim plinom.

Kada je u pitanju BiH, zahvaljujući neprekinutom dotoku plina iz Ruske Federacije putem takozvanog Turskog toka, a i dugoročnom ugovoru o opskrbi koji Energoinvest ima potpisan s isporučiteljem Gazprom Exportom, cijene plina su ostale u granicama koje je ugovor i definirao, a što konkretno znači da su bile od 7 do 9 puta manje od tadašnjih aktualnih burzovnih cijena. Ovakav model opskrbe i formiranja cijena nastavlja se i danas, pri čemu se za korekciju cijene koristi takozvana plinska formula kojom se tromjesečno cijena korigira na osnovi promjene cijene naftnih prerađevina u posljednjih 9 mjeseci – objašnjavaju nam. Pitamo i konkretno kakvi su statistički podaci o cijeni plina za žitelje BiH.

– Konkretno, zbog smanjenja cijene naftnih prerađevina od siječnja do kraja prosinca 2023. godine, cijena plina je sumarno smanjena za 32,44 posto u odnosu na posljednje tromjesečje 2022. godine. Naravno da nabavna cijena plina i cijena koju plaćaju potrošači nije ista jer se nabavna cijena plina uvećava sa svim troškovima kao što su troškovi transporta, distribucije, carinskih i bankarskih troškova i slično – kažu nam. Mogu li građani koji koriste plin bez stresa prezimiti, pitamo.

– Nažalost, BiH nema skladište plina te prema tome ni zaliha. Stoga se može pouzdati samo u kontinuiran dotok plina tzv. Turskim tokom, za što za sada ne očekujemo nikakve probleme.

Ugljen kupila Srbija

Naravno, u slučaju poremećaja dotoka ovim pravcem postoje alternative, ali bi iste vrlo značajno utjecale na povećanje cijene plina – kažu nam u Energoinvestu. Otkrivaju i da rat u Ukrajini i dalje ima snažne posljedice na energetski sustav. – Naravno da rat u Ukrajini i dalje ima veliki utjecaj na sigurnost opskrbe, kao i cijene plina u Europi. Ipak, s obzirom na to da je Europa u međuvremenu djelomično osigurala bolju alternativnu opskrbu, vjerujemo da će cijene plina iduće zime biti puno stabilnije nego prošle godine – kažu za Večernji list u Energoinvestu. U međuvremenu, počeo je i rat između Izraela i Palestine, tako da se sve dodatno komplicira.

Bh. žitelji, navikli na sve nepogode, navrijeme se pripremaju za hladnije razdoblje. I oni koji se griju na drva već imaju ponešto zaliha. Kažemo ponešto jer je cijena previsoka, pa nezgodno je uzeti, primjerice, 10 metara drva da bude za cijelu zimu, ali se uzima onoliko koliko se može platiti. Cijena se kreće od 130 do 165 maraka. Uz prometni pravac na jednoj hercegovačkoj cesti prodavač kod kojeg su iscijepana drva 130 maraka po metru podsjeća na vrijeme kad su takva drva bila 60 KM. – Nije to tako davno bilo, međutim, vremena se mijenjaju i sve utječe na cijenu. Što nam se sve dogodilo u ove tri godine, dobro išta imamo – priča nam prodavač. Kaže da je prodao dovoljne količine drva.

– Nabavljam, prodajem. Nije lako nikome, ali opet treba prezimiti i nadati se da će zima biti blaga – kaže. Što se peleta tiče, on je sa 650 – 750 KM iz prošle sezone pao na 500 – 550 KM i radi se o jednom od rijetkih energenata koji je barem malo pojeftinio. Ugljen je, pak, u tvrtki Drvosječa s prošlogodišnjih 195 poskupio na 235 maraka po toni, a doznajemo da je Srbija uzela ogromne količine tog energenta iz BiH. Za prvu ruku moglo bi se reći da su žitelji spremni za zimu, a oči mnogih uprte su u vremensku prognozu, koja predviđa nestabilno vrijeme do 26. listopada, a čim je na planinama pao i prvi snijeg, jasno je da smo ušli u hladnije razdoblje, i to preko noći.

Večernji.ba

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

Vlada ŽZH dala suglasnost za Šumsko-gospodarsko društvo

U srijedu 18. listopada 2023. godine, pod predsjedavanjem predsjednika Vlade Predraga Čovića, u Širokom Brijegu je održana 20. sjednica Vlade ŽZH. Na sjednici u srijedu Vlada je donijela Odluku o davanju suglasnosti na Odluku o usvajanju godišnjeg obračuna Šumsko – gospodarskog društva ŽZH d. o. o. Posušje za 2022. godinu, […]

Pretplatite se