Članstvo zemalja u SEPA-i donijet će brojne pogodnosti građanima, tvrtkama i cjelokupnom gospodarstvu osiguravanjem bržih, učinkovitijih i jeftinijih plaćanja u eurima prema i iz zemalja članica SEPA-e, kao i pojednostavljenih procedura, veće transparentnosti i poboljšane zaštite potrošača.
Vlade pojedinih zemalja u regiji predale su zahtjeve za pridruživanje Jedinstvenom području plaćanja u eurima (SEPA) u nastojanjima da integriraju svoje financijske sustave u europski ekonomski i tržišni prostor.
Albanija je 13. lipnja podnijela zahtjev Europskom platnom vijeću za pristupanje SEPA-i, i postala prva zemlja zapadnog Balkana koja je ovo učinila.
Nakon nje pristupila je i Centralna banka Crne Gore (CBCG), dok je Srbija još uvijek u proceduri.
Centralna banka Bosne i Hercegovine kao koordinator radi s drugim institucijama u zemlji na usuglašavanja sa SEPA-om, a na tom projektu blisko surađuje sa Svjetskom bankom. BiH još nije predala zahtjev za članstvo u SEPA.
Odluku o prijemu zemalja u SEPA donosi Europsko vijeće za plaćanja (EPC), tijelo nadležno za standardizaciju i unapređenje platnog sustava u Europi, sa sjedištem u Bruxellesu.
SEPA ima 36 država članica – 27 članica Europske unije, te Ujedinjeno Kraljevstvo, Norvešku, Švicarsku, Island, Andoru, Monako, Lihtenštajn, San Marino i Vatikan.