Svjetski dan turizma: Povećana globalna vidljivost BiH

admin
0 0
Read Time:3 Minute, 17 Second

Svjetski dan turizma obilježava se svake godine 27. rujna kako bi se potaknula svijest o važnosti turizma i njegovoj društvenoj, kulturnoj, političkoj i ekonomskoj vrijednosti.

Direktor projekta USAID Turizam Feđa Begović je, osvrćući se na uspješnu turističku sezonu 2024. godine, a u povodu Svjetskog dana turizma 27. rujna, izjavio da je Bosna i Hercegovina učvrstila status kao rastuća međunarodna destinacija.

Ovaj datum obilježava se na godišnjicu usvajanja Statuta Svjetske turističke organizacija (UNWTO) 27. rujna 1970. godine.

Begović tvrdi da su ove godine svi svjedoci povećane globalne vidljivosti BiH, što je privuklo veći broj posjetioca i otvorilo prilike za privatne investicije.

Investicije donose zaradu

Investicije u turizam, dodao je, donose značajan povrat koji nadilazi samu industriju, potičući značajan ekonomski rast.

-U 2019. godini, ukupni prihodi od turizma u BiH iznosili su 2 milijarde KM, prema godišnjem izvještaju Centralne banke BiH. Ovo nije samo unaprijedilo sektor, već je donijelo i nekoliko stotina miliona direktnih prihoda u budžet kroz PDV i druge poreze – pojasnio je.

-Također, moramo se suočiti s trenutnim izazovima, naročito u pogledu dostupnosti radne snage, gdje, kako bismo održali visoke standarde usluge, moramo dati prioritet obuci i zadržavanju kvalificirane radne snage – naglasio je.

Begović je zaključio da Vlada Sjedinjenih Američkih Država, kroz USAID Turizam, ostaje posvećena suradnji s partnerima kako bi se riješili ovi izazovi i nastavilo s razvojem održivog turizma koji koristi svim zajednicama širom BiH.

U kontekstu obilježavanja svjetskog dana turizma i odličnih rezultata koji bilježimo kada su u pitanju grane industrije koje predstavljaju glavne generatore razvoja svake zemlje pa tako i naše sektor, prometa i sektor turizma, bitno je istaći ulogu najvećeg i najprometnijeg aerodroma u BiH J. P. Međunarodnog aerodroma Sarajevo.

Direktorica Sektora aerodromskih usluga Vedrana Vikić Musić kazala je da sve bolja zračna povezanost Sarajeva sa velikim brojem novih i strateških destinacija omogućila je da Kanton Sarajevo, kao i kompletna BiH bilježe do sada najbolje rezultate kada je u pitanju broj turista.

Predstavljajući podatke za prvih osam mjeseci, Vikić Musić je kazala da je kroz MAS prošao 1.251.159 putnika na 11.503 avio-operacije te da su operirale 33 aviokompanije sa 37 direktnih destinacija.

Potencijali u Mostaru

-Aerodrom Sarajevo će nastaviti da zajedno sa drugim relevantnim subjektima doprinosi razvoju turizma u BiH, te da širenjem mreže destinacija, kvalitetom pružanih usluga i inovativnošću bude i ostane jedan od glavnih pokretača razvoja prometa i turizma u BiH – zaključila je.

Direktorica TZ Grada Mostara Elvira Dilberović kazala je da je turistička sezona od aprila zabilježila impozantan broj turista iz različitih zemalja Europe i svijeta.

-Putem vinjeta evidentan je skok grupnih posjeta koji stižu autobusima, tako da putem vinjeta možemo znati odakle dolaze turisti, koliko se zadržavaju, i u kojem broju. Grad Mostar i UNESCO su osigurali su kamere na prilazima Gradu, kako bi se spriječio ulazak u Grad “na crno”, a novci prikupljeni tim putem planiraju se utrošiti na turističku infrastrukturu – istakla je.

Smatra da je sezoni svakako doprinjeo i bogat kulturno-zabavni sadržaj u Gradu te da je Mostar-Europski grad vina događaj koji je Mostar promovirao kao vrlo atraktivnu vinsku, općenito etnogastronomsku, destinaciju, a da Vinska cesta zauzima središnju ulogu u tom vidu turističke ponude.

Značajan rast turizma u 2024.

Stručni savjetnik u odsjeku za uslužne statistike Agencija za statistiku BiH – Azra Bander Demirović kazala je da u 2024. godini turizam u Bosni i Hercegovini bilježi značajan rast, što je u skladu s globalnim trendovima oporavka sektora nakon pandemijskih godina.

-U prvih osam mjeseci ove godine turisti su ostvarili 2.218.541 noćenje, što predstavlja rast od 8,9 posto u odnosu na isti period 2023. godine. Broj noćenja stranih turista iznosio je 1.564.992 noćenja, što predstavlja porast za 12,2 posto u odnosu na isti period 2023. godine te u ukupno ostvarenom broju noćenja sa učešćem od 70,5 posto – napomenula je.

Bander Demirović je kazala da najviše noćenja ostvaruju turisti iz Hrvatske, Srbije, Njemačke, Slovenije, te sve veći broj turista iz Kine i drugih azijskih zemalja.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

BiH ima najveći broj kladionica u Europi

Bosna i Hercegovina ima najveći broj kladionica u Europi u odnosu na broj stanovnika, a građani svake godine troše milijarde maraka na klađenje. Financijske koristi od tog trenda najviše imaju organizatori igara na sreću i država putem poreza na dodanu vrijednost (PDV), jer se 10% sredstava slijeva u proračune. No, […]

Pretplatite se