Infiltrirajući se u kompanije za odlaganje otpada, oni dođu do velike količine hrane kojoj je istekao rok trajanja i koju treba uništiti.
Europol je realizirao akciju čija su meta hrana i piće koji su ispod standarda te su krivotvoreni. Zaplijenjeno je 22.000 tona hrane i 850.000 pića, koje je uglavnom alkoholno. Europol je priopćio da je u sklopu akcije razbijeno 11 kriminalnih mreža te su raspisane 104 tjeralice. Izdana su 184 naloga za pretres, a 278 osoba je prijavljeno pravosudnim tijelima. Ukupno je s tržišta uklonjena roba u vrijednosti većoj od 91 milijun eura. Prijevare u vezi s hranom, odnosno krivotvorenje hrane i pića, te zloupotreba zemljopisnih oznaka predstavljaju značajnu i tešku oblast kriminala s kojom se treba boriti na međunarodnoj razini.
Istražitelji diljem Europe primijetili su nastavak trenda prevaranta koji prodaju hranu kojoj je istekao rok trajanja. Infiltrirajući se u kompanije za odlaganje otpada, oni dođu do velike količine hrane kojoj je istekao rok trajanja i koju treba uništiti. Nakon brisanja i ponovnog tiskanja datuma isteka ili tiskanja i postavljanja novih etiketa ponovno uvode proizvode kojima je istekao rok trajanja u lanac opskrbe. Španjolska Guardia Civil, u suradnji s Europolom, uhitila je četiri osobe i zaplijenila oko 120.000 konzervi tunjevine i 45.000 litara ulja. Talijanske jedinice su zaplijenile približno 42 tone krivotvorenog ulja. Proizvod, koji se prodaje kao talijansko ekstradjevičansko maslinovo ulje, bio je spreman za distribuciju.
Policajci su zaplijenili razne lokacije kao što su skladišta, a zaplijenili su i 71 tonu zauljenih tvari, sadržanih u plastičnim bačvama i limenkama različitih veličina, kao i 623 litre klorofila koji se koristi za krivotvorenje ulja. Kriminalna mreža je lažirala i francusko crno vino, naplaćujući do 15.000 eura po boci, a krivotvoreno je u Italiji. Operacija je dovela do šest uhićenja i zapljene u vrijednosti od 1,4 milijuna eura, kao i više od 100.000 eura u gotovini i dokumentaciji.
Večernji list