Na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova BiH utvrđen je i bit će dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru ratifikacije Prijedlog odluke o ratifikaciji Međunarodnog sporazuma o maslinovom ulju i stolnim maslinama iz 2015. godine. Ratifikacijom ovog sporazuma Bosna i Hercegovina će i formalno pristupiti Međunarodnom vijeću za masline (IOC – International Olive Council), nakon što je 21. veljače 2024. dostavom Instrumenta za pristupanje pristupila ovoj krovnoj globalnoj instituciji za masline i maslinovo ulje u svijetu sa sjedištem u Madridu. Pristupanje IOC-u važna je vijest za maslinare u Bosni i Hercegovini i razvoj održivog i odgovornog maslinarstva uz ekspertsku pomoć te daljnji europski put BiH, budući da će se raditi na usklađivanju domaćih propisa s pravnom stečevinom EU u ovoj oblasti, od čega će korist imati maslinari proizvođači i potrošači maslinovog ulja.
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine utvrdilo je Prijedlog osnova za zaključivanje Sporazuma između Europske unije, s jedne strane, i Bosne i Hercegovine, s druge strane, o sudjelovanju Bosne i Hercegovine u Programu za zapošljavanje i socijalne inovacije (EaSI) Europskog socijalnog fonda plus (ESF+), s Prijedlogom sporazuma, koji će biti dostavljeni Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika je predložena ministrica civilnih poslova.
Program za zapošljavanje i socijalne inovacije je financijski instrument na nivou Europske unije za promoviranje kvaliteta i održivog zapošljavanja, garantiranje adekvatne socijalne zaštite, borbu protiv socijalne isključenosti i siromaštva te poboljšanje uvjeta rada. Program se oslanja na tri stuba i podržava modernizaciju politike zapošljavanja i socijalne politike, radnu mobilnost i pristup mikrofinanciranju te socijalnom poduzetništvu. Za punopravno članstvo u Programu EaSI, pored potpisivanja ovog sporazuma, Bosna i Hercegovina će osigurati sredstva za plaćanje financijskog doprinosa, tzv. ,,ulazne karte“, koji bi u 2024. godini iznosio 105.000 eura, a dio sredstava može se zatražiti u okviru Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA III), u iznosu do 50% ukupnog financijskog doprinosa.
Večernji list