Zbog “nadolazeće propasti” ljudi sve više troše

admin
0 0
Read Time:2 Minute, 10 Second

Takvo ponašanje često se povezuje s kupovinom luksuznih predmeta kako bi se postigao privremeni osjećaj kontrole u neizvjesnim okolnostima, piše Poslovni dnevnik.

Doom spending je pojam koji se još od pandemije širi kao tema društvenim mrežama, a označava potrošačko ponašanje koje karakterizira impulzivno trošenje novca kao način suočavanja s tjeskobom zbog ekonomske nesigurnosti ili osjećaja “nadolazeće propasti”. Riječ je o mišljenju ekonomskih stručnjaka, a takvo ponašanje često se povezuje s kupovinom luksuznih predmeta kako bi se postigao privremeni osjećaj kontrole u neizvjesnim okolnostima, prenosi livno-online.

Kako nam se bliži ovogodišnji Black Friday, uvijek se dobro prisjetiti trendova da znamo što nas čeka i ove godine, barem prema dostupnim podacima i trendovima. Prošlogodišnji Black Friday pokazao je kako potrošači sve više biraju udobnost online kupovine putem računala, a posebno pametnih uređaja. Prošle godine je postotak jako skočio, za 10 posto, tako da isti trend očekujemo i ove godine. Od trgovaca se očekuje i ove godine da imaju razrađenu online kampanju viralnih potencijala da bi poruka sigurnije došla do korisnika. Trgovci i dalje moraju osigurati da su njihove web stranice optimizirane za mobilne korisnike i osigurati besprijekorno iskustvo kupnje putem aplikacija i mobilnih stranica uz jaku podršku kupcima. Višekanalna prodaja o kojoj se davno priča i koja omogućava brendovima da prodaju proizvode primjerice preko TikToka i Amazona, a ne samo preko svojih stranica, konačno je prošle godine ostvarila predviđanja stratega online prodaje. Logično je da brendovi žele biti gdje su korisnici, a korisnici su na TikToku. Izostavio sam riječ “mladi” korisnici jer podaci ukazuju kako i u medijskoj prehrani i drugih generacija dominira ova platforma.

Nastavlja se i trend društvenih mreža kao ključnih platformi za otkrivanje novih proizvoda. Gotovo polovina kupaca za vrijeme Black Fridaya aktivno traži popuste putem Instagrama i TikToka. Trgovci koji žele uspjeti moraju se prilagoditi ovom trendu intenzivno koristeći influencere, mikro influencere i livestream shopping kako bi dosegnuli ciljane skupine. TikTok je ključan alat za promociju i interakciju te će se i taj trend nastaviti. Potrošači nastavljaju biti svjesniji vrijednosti i utjecaja svojih kupovnih odluka na okoliš. Oko 74 posto ispitanika istaknulo je da im je važno da proizvodi budu ekološki prihvatljivi, a trgovci koji nude jasne informacije o održivosti svojih proizvoda mogu računati na vjernost te rast povjerenja kupaca. Crni petak je jedan od iščekivanijih dana u godini za šoping tim, što više nije riječ o jednom danu nego u dužem periodu od gotovo mjesec dana pod koji se podvuče event Black Friday. Iako neki brendovi odbijaju sudjelovati u ‘ludilu’ Crnog petka to samo omogućava brendovima da uključe prakse poput ‘etičke kupnje’ nasuprot konceptima poput ‘doom spendinga’ s početka priče.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

Emily Calandrelli postala 100. žena u svemiru

Gledajući kroz prozor rakete prema Zemljinoj blistavoj plavoj ivici, um Emily Calandrelli vjerojatno je bila daleko od trolova koji nastanjuju internet na ovoj planeti. U videu koji je objavila svemirska kompanija Jeffa Bezosa, Blue Origin, može se vidjeti očarana Calandrelli, koja je bila jedna od šest svemirskih turista koji su […]

Pretplatite se