Iako pruža brojne prednosti, važno je online kupnji pristupiti odgovorno, s posebnim naglaskom na sigurnost i oprez kako bi se izbjegli rizici od zloupotrebe osobnih i kartičnih podataka
Lov na uštede Crnog petka je počeo, a s njime i sve više prijevara kupaca. Posebice onih na internetu. Europska komisija tvrdi da je čak 43 posto online stranica koje je istražila – imalo lažno snižene proizvode. Online kupnja bilježi konstantan rast te je postala popularna i jednostavna opcija za mnoge građane, posebno za Crni petak. Iako pruža brojne prednosti, važno je pristupiti online kupnji odgovorno, s posebnim naglaskom na sigurnost i oprez kako bi se izbjegli rizici od zloupotrebe osobnih i kartičnih podataka. Zbog porasta pokušaja prijevara i znatno većeg broja lažnih internetskih oglasa koji se svake godine pojavljuju uoči svjetskog šoping-vikenda važno je provjeriti vjerodostojnost oglasa koji privlače na vrlo povoljnu online kupnju, ali i istodobno izlažu zloupotrebi i neovlaštenom preuzimanju osobnih podataka.
Bankovne kartice
Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Srpske upozorava da nadolazeći blagdani i tzv. Crni petak dovode do povećanog obujma trgovine preko interneta i online transakcija te da građani budu posebno oprezni prilikom online trgovine i korištenja bankovnih kartica pri kupnji na internetu. Iz MUP-a RS-a savjetuju građanima da štite svoje osobne podatke, korisnička imena, lozinke, brojeve kartica i CVV kodove. – Prilikom kupnje putem interneta građani trebaju biti pažljivi gdje na internetu obavljaju kupnju te da je obavljaju kod provjerenih i vjerodostojnih prodavača. Prije kupnje potrebno je provjeriti autentičnost internetske stranice, obratiti pozornost na recenzije drugih kupaca te koristiti sigurne načine plaćanja – priopćeno je iz MUP-a Republike Srpske. Skreću pozornost kako je čest slučaj da prevaranti kreiraju lažne internetske stranice koje imaju sličan naziv kao i originalni prodavač ili profile na društvenim mrežama s nazivima poznatih brendova ili internetskih trgovaca. – Plaćajte samo kada ste spojeni na sigurnu internetsku vezu – izbjegavajte besplatni ili otvoreni javni Wi-Fi – savjetuju iz MUP-a RS-a. Također, ako postoji sumnja da su podaci s bankovne kartice kompromitirani ili se primijete sumnjive transakcije, o tome je potrebno u što kraćem roku obavijestiti banku koja je izdavatelj kartice i policiju.
Lažni QR kod
Cyber-kriminalci su tijekom 2024. godine pokrenuli više od 38 milijuna “phishing” napada. Savjetnik u oblasti informacijskih tehnologija Vojislav Rodić rekao je da je veliki broj kupaca tijekom Crnog petka izložen internetskim prijevarama, a upozorava i na novu opasnost lažnih QR kodova. Internetske prijevare su u fokusu jer s Crnim petkom stižu dani “pražnjenja džepova”, sezona je rasprodaja i nižih cijena. A danas je Crni petak. Vojislav Rodić, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekao je da, kad god smo na internetu, izloženi smo upitima od kojih su mnogi maliciozni, dok se naša ponašanja na toj platformi bilježe.
– Naručujemo mnogo preko interneta. Stalno smo u iščekivanju paketa iz dalekih krajeva svijeta, ali onda nam stigne e-mail da je paket stigao, ali nas mole da uplatimo još novca zbog carine i drugih troškova. Trebamo provjeriti kuda vodi taj link u poruci – ukazuje Rodić. Prema njegovim riječima, postoji ogroman porast broja korisnika interneta, među kojima su i generacije koje nemaju osnovna informatička znanja, jer se i dalje događaju mnogima nevjerojatni slučajevi – kada ljudi dođu u banku uplatiti nekome novac jer ih navodno čeka veliko nasljedstvo.
– Nova opasnost je lažni QR kod. Netko se dosjetio preko originalnog koda nalijepiti lažni koji vodi na stranicu koja izgleda vjerno originalnoj, gdje unesete podatke kartice. Možete odmah biti žrtva i da vam skinu sredstva s računa ili se vaši podaci mogu prodati na takozvanom crnom webu – upozorava Rodić. Napominje da trebamo obratiti pozornost na web-adresu koju posjećujemo, kao i na sličnosti, odnosno razlike s originalnom, piše RTS. – Čitajte pažljivo, slovo po slovo. Na lažnim stranicama mogu biti slični logotipi banke, pošte ili kompanije pa treba obratiti pozornost iako smo umorni od svakodnevnog transakcijskog kaosa. Crni petak je dan kada je veliki broj kupaca izložen “phishingu” – zaključuje savjetnik u oblasti informacijskih tehnologija Vojislav Rodić.
Večernji.ba