Bosna i Hercegovina dobila je snažnu podršku većine članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda tijekom neformalnih konzultacija sazvanih na zahtjev Ruske Federacije. Rasprava je vođena iza zatvorenih vrata, a ključne države, uključujući Sjedinjene Američke Države, Veliku Britaniju, Francusku, Dansku i Grčku, izrazile su jasnu podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine.
Prema izvještajima, Sjedinjene Američke Države bile su na strani Bosne i Hercegovine i njenih institucija, premda ne tako oštro kao što je to učinio State Department putem Veleposlanstva SAD-a u Sarajevu. Međunarodna zajednica, uključujući Europsku uniju, naglasila je važnost poštivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, vladavine prava te provođenja sudskih odluka.
Povod za konzultacije bila je presuda predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku u prvostupanjskom postupku zbog nepoštivanja odluka Visokog predstavnika Christiana Schmidta. Nakon presude, Narodna skupština RS-a donijela je niz zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih institucija na teritoriju entiteta, što je izazvalo zabrinutost u međunarodnoj zajednici.
Članica Predsjedništva BiH iz Republike Srpske, Željka Cvijanović, obratila se Vijeću sigurnosti UN-a putem Ruske Federacije, tvrdeći da Visoki predstavnik djeluje izvan svog mandata. Rusija je podržala stavove vlasti u RS-u, nazivajući međunarodni nadzor nad BiH “kolonijalnim sustavom” i inzistirajući da je slučaj Dodik unutarnje pitanje Bosne i Hercegovine.
Unatoč ruskom stavu, većina članica Vijeća sigurnosti potvrdila je važnost poštivanja vladavine prava i stabilnosti BiH, istaknuvši kako sudske odluke moraju biti provedene te pozivajući na suzdržanost od daljnje retorike podjela i destabilizirajućih poteza.