Novi trendovi u urbanoj sanitaciji otpadnih voda i mulja

admin
0 0
Read Time:2 Minute, 45 Second

Sarajevo, 3. travnja 2025. godine. U Akademiji nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine (ANUBiH) danas je održano javno predavanje prof. dr. Damira Brđanovića pod nazivom „Novi trendovi u urbanoj sanitaciji otpadnih voda i mulja“. Predavanje su organizirali Odjeljenje prirodnih i matematičkih nauka ANUBiH-a i Komisija za poljoprivredu i ruralni razvoj, a moderirao ga je dopisni član ANUBiH-a, prof. dr. Hamid Čustović.

Prof. Brđanović je tijekom predavanja izložio ključne izazove i inovacije u oblasti urbano-sanitacijskih sustava, ističući kako se u 21. stoljeću fokus pomaknuo s javnog zdravstva na zaštitu okoliša. Naglasio je da brz rast globalne populacije, urbanizacija i klimatske promjene zahtijevaju inovativna rješenja koja ne samo da smanjuju negativne učinke otpadnih voda i mulja, nego omogućuju njihovu ponovnu upotrebu u skladu s principima cirkularne ekonomije.

„U posljednjih deset godina razvijen je niz tehnologija za pročišćavanje otpadnih voda i muljeva, kako u urbanim sredinama s razvijenim kanalizacijskim sustavima, tako i u onima koja nisu pokrivena kanalizacijom. Na našim prostorima, nažalost, ovaj drugi segment je često zanemaren“, rekao je Brđanović na početku predavanja.

Prof. Brđanović je prikazao niz praktičnih primjera iz svog globalnog iskustva, uključujući inovativne pristupe upravljanju fekalnim muljem i decentraliziranim sustavima odvodnje. Također je naglasio važnost obrazovanja u ovoj oblasti, ističući da je postdiplomski program sanitacije koji je pokrenuo uz podršku Bill & Melinda Gates Foundation, danas prihvaćen na 55 sveučilišta u 22 zemlje.

„Održiva urbana sanitacija nije samo tehnički izazov, već i društvena odgovornost. Inovacije u ovoj oblasti ne samo da poboljšavaju kvalitetu života, već i štite okoliš za buduće generacije“, dodao je Brđanović.

Profesor je posebnu pažnju posvetio konceptu cirkularne ekonomije, napomenuvši da je ključno transformirati otpad u resurs. „Preimenovanje otpada u resurs nije dovoljno – materijali moraju postati traženi proizvodi koji generiraju ekonomsku vrijednost. Ako nema tržišta za te proizvode, nema smisla vaditi materijale koji se ne mogu ponovo iskoristiti“, istaknuo je Brđanović.

Također je naglasio da voda nije beskonačan resurs i da je potrebno preispitati način njenog korištenja u sanitaciji. „Studentima često postavljam dilemu – koliko je realno i pametno ispuštati šest ili devet litara pitke vode, bez bakterija i patogena, samo da bismo prenijeli izmet i urin sa jednog mjesta na drugo? Postoje alternative, poput korištenja slane vode u sanitaciji, što je već praksa u Hong Kongu.“

Prof. Brđanović se posebno osvrnuo na pitanje upravljanja muljem, napomenuvši da se u Bosni i Hercegovini primarno fokusira na pročišćavanje vode, dok je upravljanje muljem često zanemareno.

Cijelo predavanje možete pogledati na našem YouTube kanalu:
YouTube link

O predavaču

Dr. sc. Damir Brđanović je profesor sanitarne hidrotehnike na IHE Delft Institute for Water Education i profesor na Delft University of Technology te počasni profesor na Tomsk State University for Architecture and Building, Technical University of Uruguay i Asian Institute of Technology.

Brđanović je pionir u praktičnoj primjeni modela pročišćavanja otpadnih voda u zemljama u razvoju. Suizumitelj je nagrađivanih inovacija poput DEMOS©: Digital Epidemic Observatory and Management System i Shit Killer® uređaja za obradu mulja. Osim toga, pokrenuo je razvoj postdiplomskog programa sanitacije koji je danas prisutan na 55 sveučilišta u 22 zemlje.

Uz više od 120 znanstvenih radova i više od 12.400 citata, prof. Brđanović je ključni autor u svijetu sanitacije, s brojnim nagradama i priznanjima, uključujući IWA Publishing Award i IWA Water and Development Research Award.

Izvor: Akademija nauka i umjetnosti BiH- odnosi s javnošću

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

Isplata mirovina za ožujak 2025.

Danas se, u skladu sa Zakonom o MIO/PIO, isplaćuju mirovine za ožujak preko jedinstvenog računa riznice Federacije BiH. Najniša mirovina za ožujak iznosi 573,53 KM, dok je zajamčena na 684,48 KM, a najviša doseže 2.867,65 KM. Prosječna mirovina korisnika samostalne mirovine, kojih je na isplati za ožujak ukupno 369.647, iznosi […]

Pretplatite se