Globalne cijene hrane bile su niže u prosincu, što predstavlja deveti uzastopni pad na mjesečnoj razini, ali su u 2022. godini skočile za više od 14 posto u odnosu na prethodnu godinu, da bi dostigle najvišu razinu od kada se bilježe rekordi.
Informacije vezane za povećanje cijena hrane priopćila je agencija UN za hranu i poljoprivredu, prenosi Reuters.
Indeks cijena hrane Organizacije za hranu i poljoprivredu UN-a (FAO), koji prati međunarodne cijene prehrambenih proizvoda kojima se najviše trguje u svijetu, prosječno je iznosio 132,4 bodova prošlog mjeseca u usporedbi sa revidiranih 135,00 bodova za studeni 2022.
Brojka za studeni ranije je iznosila 135,7 bodova.
Za 2022. kao cjelinu, referentni indeks je u prosjeku iznosio 143,7 bodova, što je povećanje od 18 bodove ili 14,3 posto u odnosu na 2021. godinu, što je najviše od početka bilježenja evidencije 1990. godine.
Pad indeksa u prosincu bio je potaknutu naglim padom međunarodnih cijena biljnih ulja, zajedno s određenim padom cijena žitarica i mesa, ali je ublažen blagim povećanjem cijena šećera i mliječnih proizvoda, priopćio je FAO.
Cijene hrane porasle su nakon ruske invazije na Ukrajinu u veljači prošle godine zbog straha od poremećaja crnomorske trgovine. Donekle je to nadomješteno zbog kanala za izvoz žitarica iz Ukrajine koji je podržao UN.
FAO je prošle godine rekao da će troškovi uvoza hrane u 2022. godini dovesti do toga da najsiromašnije zemlje smanje količine naručenih proizvoda.