Popis stanovništva BiH trebala imati ove godine, ako bude i do 2025., bit će uspjeh

admin
0 0
Read Time:1 Minute, 50 Second

Uobičajena praksa organiziranja popisa stanovništva svakih 10 godina u BiH se ne poštuje i vrlo je izgledno da se u doglednoj budućnosti neće ni primjenjivati.

U normalnim okolnostima uvelike bi trajale završne pripreme za provedbu popisa koji bi bio proveden tijekom ove godine.

Što gubimo, što dobivamo

Posljednji popis stanovništva u BiH proveden je 2013., i to nakon brojnih političkih nesuglasica i optužbi za malverzacije u prikupljanju i obradi podataka.

Toga ima i u drugim zemljama s nedostatkom demokratske tradicije i slabim državnim sustavom, ali ono što se u BiH događalo na popisu prije deset godina i oko njega dovelo je taj proces na rub legalnosti, a i prikupljeni, obrađeni te objavljeni podaci za mnoge su vrlo upitni.

Sigurno je da posljednji popis više nije relevantan za istraživanja, čak i da se pođe od pretpostavke da su prikupljeni točni podaci. Jednostavno, mnogo se toga promijenilo u deset godina, a demografi i statističari jednoglasni su u ocjeni da odgodom organiziranja novog popisa BiH mnogo gubi.

Ove godine popisa sigurno neće biti jer nisu stvoreni ni zakonski ni financijski preduvjeti za to, a osim toga, nedostatak političke volje više je nego očit. Prijedlog teksta zakona postoji jer je Agencija za statistiku BiH formirala radnu skupinu po naredbi Vijeća ministara, koja je napravljeni tekst zakona dostavila entitetskim zavodima.

Prema informacijama iz Agencije za statistiku BiH, sve tri ove statističke institucije zaključile su kako nije moguće uraditi finalnu verziju prijedloga zakona o opisu stanovništva zbog toga što nisu definirani neki osnovni elementi, kao što je kada će se popis održati, način na koji će se popisivati, koliko će sredstava biti potrebno ili kakva će se oprema koristiti.

Čak i da sad počnu pripreme, jasno je da same provedbe popisa nema u sljedeće dvije godine. Čini se kako se politici i ne žuri mnogo, dok struka upozorava kako su podaci koji se prikupljaju na popisu vrlo važni.

Najviše se svakako govori o nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti te brojnosti pripadnika određenog naroda ili vjere u BiH ili nekom njezinu dijelu.

Međutim, na popisu se prikupljaju mnogo širi podaci koji su važni za praćenje trendova, usporednu analizu s drugim zemljama, kao i izradu strategija i drugih važnih planova i dokumenata. Piše Večernji list BiH.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

U Sinju gostuje Afrička zbirka Franjevačkog muzeja Tomislavgrad

Afrička zbirka Franjevačkog muzeja Tomislavgrad, kao gostujuća izložba, svečano je otvorena za posjetitelje u Muzeju Cetinske krajine u Sinju. O gostujućoj izložbi Afričke zbirke koja je nastajala kroz proteklih 55 godina za vrijeme misionarskog djelovanja hercegovačkih franjevaca u DR Kongu, govorili su gvardijan Franjevačkog samostana u Tomislavgradu fra Bože Milić, […]

Pretplatite se