Tehnološki gigant Meta se u roku od nekoliko mjeseci suočava sa velikom pravnom odlukom zbog koje bi mogao zatvoriti svoj Facebook i Instagram servis u Evropi.
Irska šefica za zaštitu privatnosti Helen Dixon, koja je na čelu Irske komisije za zaštitu podataka (DPC), rekla je za Politico da je “vrlo vjerovatno” da će donijeti konačnu presudu o posljednjem pravnom alatu Facebooka za slanje ličnih podataka u SAD prije nego Evropska unija i SAD uspjeti dogovoriti novi sporazum o prijenosu podataka.
DPC je u julu izdao nacrt odluke o suspendovanju pravnog alata, koji sada čeka odobrenje od strane kolega regulatora privatnosti u Evropi i koji će biti finaliziran do sredine maja.
To znači da se očekuje da će američki tehnološki gigant Meta, koji je vlasnik Facebooka, ostati bez alata za legalan prijenos ličnih podataka poput porodičnih slika i podataka o geolokaciji u SAD za svoju Facebook uslugu.
Tehnološka kompanija je ranije rekla da bi takva odluka mogla zatvoriti njene usluge u Evropi, uključujući Instagram.
“Ako Evropska komisija ne usvoji nikakvu odluku o adekvatnosti i ne budemo se mogli i dalje oslanjati na (standardne ugovorne klauzule) ili se oslanjati na druge alternativne načine prijenosa podataka iz Evropske unije u SAD, vjerovatno nećemo moći ponuditi niz naših najznačajnijih proizvoda i usluga, uključujući Facebook i Instagram, u Evropi”, saopćili su iz Mete u februaru.
Irska odluka bi također predstavljala probleme za druge kompanije koje koriste pravni alat za prijenos podataka u SAD.
Mreža nacionalnih tijela za zaštitu podataka EU, Europski odbor za zaštitu podataka, trebalo bi do 14. aprila odlučiti hoće li potvrditi prethodnu irsku odluku o suspendovanju pravnog alata koji u velikoj mjeri koriste kompanije, uključujući Metu (Facebook i Instagram matičnu kompaniju), za prijenos ličnih podataka u SAD, koji se nazivaju standardnim ugovornim klauzulama.
Irski regulator, koji je glavni evropski regulator za Metu i druge velike tehnološke kompanije sa sjedištem u Irskoj, imat će tada još mjesec dana da donese konačnu odluku.
U međuvremenu, Evropska komisija ima za cilj finalizirati potpuno novi sporazum o podacima sa SAD prije jula nakon što je Sud pravde EU poništio dva prethodna sporazuma zbog straha od američkog nadzora.
Dixon je rekla da ne planira odustati od provođenja zakona EU o zaštiti podataka i privatnosti, GDPR.
“Nastavit ćemo radnju izvršenja koju smo zacrtali”, rekla je ona u intervjuu.
Glasnogovornik Mete je rekao da se ovaj slučaj odnosi na historijskih sukob zakona EU i SAD-a koji je u procesu rješavanja putem novog okvira za privatnost podataka na relaciji EU-SAD,
“Pozdravljamo napredak koji su kreatori politike napravili u osiguravanju nastavka transfera podataka preko granica i čekat ćemo konačnu odluku regulatora o ovom pitanju”, dodao je.
Klix.ba