Kumstva: Treba li Hercegovina slijediti Italiju?

admin
0 0
Read Time:2 Minute, 16 Second


Foto: Chatolic Exchange/Krštenje

Kumstvo započinje krštenjem ili potvrdom, traje čitav život kumčeta ili kumova.
Nije tajna da su kumstva na sakramentima u većini slučajeva otišla u krajnost. Za krizme se kao dar kupuju skuteri, skupocjeni pametni telefoni, dok se vjerska strana u kojoj se obećaje da će se dijete pratiti kroz život, često zanemaruje. Pojedine biskupije u Italiji odlučile su suspendirati kumstva jer smatraju da se izgubila poveznica s vjerom, pa smo provjerili što se događa u Hercegovini. Iz Mostarsko-duvanjske i Trebinjsko-mrkanske biskupije za Bljesak.info su rekli kako se obdržavaju odredbe za kumstvo prema Zakoniku kanonskoga prava, rekli su nam da ukoliko bude kakvih izmjena vezanih za kumstva pri slavlju sakramenata krštenja i krizme, pravovremeno će obavijestiti vjernike.

Poveznica s vjerom i duhovnošću
Dalibor Milas, doktor pastoralne teologije i socijalne etike, kaže za Bljesak.indo da iako je riječ o tradiciji koja se može pratiti od samih početaka Crkve, ako se gleda čisto crkveno-pravno, prema Zakoniku kanonskog prava, krštenje i krizma vrijede i bez kumova. ”Koliko sam mogao iščitati, pojedine talijanske biskupije odlučile su privremeno suspendirati ovaj običaj zato što odabir kumova danas ima sve manju poveznicu s vjerom i duhovnošću. Što se tiče kumstava kod nas, činjenica je da se ovdje još uvijek drži do ovog običaja”, kazao je Milas. Kada te netko odabere za kuma svoje djece, kaže Milas, to pored učvršćivanja rodbinsko-prijateljskih odnosa, predstavlja čak i izvjesnu čast.

Pomodarstvo bez kvalitetnog odnosa
”Kada je pak riječ o duhovno-vjerskoj dimenziji kumstva, teško je to procijeniti zato što ovisi od osobe do osobe. Iako se to kod većine svelo na pokazivanje, pomodarstvo i demonstraciju statusnih simbola, još uvijek ima onih koji sa svojim štićenicima nastoje raditi na kvalitetnijem odnosu. Takvi su definitivno u manjini, ali opet ih ima”, rekao je Milas, dodajući kako smatra da ne treba ništa privremeno suspendirati ili čak ukidati. ”Možda je ovo dobra prilika i s roditeljima i s kumovima pa čak i sa zrelijom djecom, razgovarati te naglasiti, ne samo društvenu nego i duhovnu dimenziju ovih sakramenata. Teško se nekada oteti dojmu da se o tome najmanje govori”, kazao je Milas.

Duhovno srodstvo
Teolozi kažu kako biti kum ili kuma danas, kao što je bilo i jučer i u prvim stoljećima Crkve, jest obveza i nije tek lijep obred, ceremonija za slikanje, gozba i prilika za darivanje, to nije dužnost koja završava primljenim krstom ili potvrdom nego je obveza koja proistječe iz vjere. Dakle, kumstvo obvezuje više nego prijateljstvo, pravo ili moral. Kumstvo započinje krštenjem ili potvrdom, traje čitav život kumčeta ili kumova. Između njih nastaje veza, prije svega religiozna i moralna, nastaje duhovno srodstvo, no danas nažalost, kumovi su ”bolji” ako mogu izdvojiti puno novca za tu čast.

Bljesak.info

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

U Livnu šesti tradicionalni turnir 'Košarkom za toleranciju'

S ciljem promoviranja tolerancije, uvažavanja različitosti i promoviranja kulture mira u Livnu će se u nedjelju, 4. lipnja u 11 sati održati šesti tradicionalni turnir u uličnoj košarci pod nazivom “Košarkom za toleranciju“. Sudjeluju košarkašice iz Livna, djeca i mladi s poteškoćama u razvoju, članovi Udruge „Put u život“ – […]

Pretplatite se