Austrija se godinama zalaže za brzi prijem Bosne i Hercegovine u Europsku uniju i silovito je zagovarala kandidacijski status, koji je dodijeljen uz uvjet da se poduzmu koraci navedeni u preporuci Europske komisije, saopćeno je iz Veleposlanstva Austrije u Sarajevu.
Istovremeno, Austrija se zalaže za fleksibilnost Europske unije u procesu pristupanja. Ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg i ministrica za Europu Karoline Edtstadler su već u svibnju 2022. godine podnijeli prijedlog dinamiziranja stagnirajućeg procesa proširenja. Nadograđujući na tome, savezni ministri Schallenberg i Edtstadler sada hoće da ove prijedloge dalje razviju i identificiraju konkretna područja djelovanja i oblasti politike, kako bi se intenzivirala integracija zapadnog Balkana, navodi se u saopćenju.
Ministrica za Europu Karoline Edtstadler je kazala da „mi sada moramo istupiti sa nečim novim za zapadni Balkan i da ubrzamo proširenje“.
– Potrebni su opipljivi koraci i jedan smislen sustav poticaja za reforme; inače ćemo izgubiti ljude u toj regiji. Našim prijedlozima, koji nas vode dalje u pogledu postupne integracije, mi hoćemo da države zapadnog Balkana institucionalno, financijski i na temelju konkretnih oblasti dinamičnije približimo. Ne vrijedi više gubiti vrijeme. Geopolitička stvarnost zahtijeva tempo i inovativne pristupe – navela je ona.
Ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg je kazao da je proširenje najsnažniji geostrateški instrument Europske unije.
– Upotrijebimo ga kao takvog. Ne smijemo čekati, dok kandidati za pristupanje u potpunosti ne implementiraju pravnu stečevinu (acquis) Europske unije, nego ih treba prije toga integrirati u onim političkim oblastima, u kojima je to moguće. Ne smijemo napraviti grešku i, uz svu opravdanu fokusiranost na istok, zaboraviti jugoistok Europe. Austrija jeste i ostaje snažan davatelj impulsa za postupno približavanje zapadnog Balkana Europskoj uniji – kazao je Schallenberg, navodi se u saopćenju Veleposlanstva Austrije u Sarajevu.
Večernji.ba