10.737 ukupan je broj izgubljenih, nestalih i ukradenih biometrijskih osobnih iskaznica od početka ove godine, podaci su Agencije za identifikaciju dokumenata, evidenciju i razmjenu podataka BiH
Sve je više ljudi u Bosni i Hercegovini bez osobnih dokumenata, odnosno biometrijske osobne iskaznice. Od početka izdavanja biometrijskih osobnih iskaznica 2013. godine do danas taj broj je 93.149, podaci su Agencije za identifikacijska dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH.
Zašto je to tako, i što u tom slučaju građani mogu ili ne mogu, jer nemaju ovaj važan identifikacijski dokument?
10.737 ukupan je broj izgubljenih, nestalih i ukradenih biometrijskih osobnih iskaznica od početka ove godine, podaci su Agencije za identifikaciju dokumenata, evidenciju i razmjenu podataka BiH. Građani su većinom upućeni u procedure prijave i izrade ovog dokumenta ali, kako kažu, one često dugo traju, javlja BHRT.
“Svi građani koji izgube osobne iskaznice su dužni to prijaviti nadležnom tijelu. Nakon toga se donosi rješenje i nakon toga kroz naše sustave prolazi taj podatak i završava na našoj stranici i portalu otvorenih podataka o statusu tih dokumenata, odnosno da su oni izgubljeni ili uništeni.”, kaže Dražen Vujica iz IDDEEA-e.
Mnogo je više izgubljenih biometrijskih osobnih iskaznica nego ukradenih, ovo su podaci kojima raspolaže MUP SŽ. Najveći broj izgubljenih, nestalih ili ukradenih biometrijskih osobnih iskaznica bilježi se u HNŽ, SŽ i u Banja Luci.
“Prilikom prijavljivanja u nadležnu policijsku stanicu izdat će se izvješće o gubitku ili oštećenju ili uništenju osobne iskaznice gdje će se sa tom potvrdom obratiti sektoru za građanska stanja MUP-a gdje će podnijeti zahtjev za poništaj osobne iskaznice i dobit će rješenje, s tim rješenjem ide na šalter sektora gdje prilaže rješenje o gubitku i uplatnicu od 18 maraka. Također će dostaviti i uvjerenje o državljanstvu i onda će nadležni sektor u roku od 15 dana izdati novu osobnu iskaznicu.”, pojasnio je Malik Kadrić iz Sektora za pravne i kadrovske poslove MUP-a SŽ.
Iscrpne procedure, ali nije na odmet biti na oprezu i čuvati ovaj važan osobni dokument. Podsjetimo, Zakonom o osobnoj iskaznici posjedovanje osopbne islaznice je obveza jer se radi o osnovnom dokumentu, a njeno neposjedovanje predstavlja prekršaj, i kako su rekli iz MUP-a SŽ, novčana kazna za ovaj prekršaj je 40 maraka.
Večernji.ba