Na današnji dan 1991. godine, nakon višemjesečne opsade, pao je Vukovar. Srpske dobrovoljačke jedinice uz pomoć JNA imale su preko 35.000 vojnika, dok je Vukovari imao snagu manju od dvije tisuće vojnika.
Iako su se neke grupe branitelja nastavile boriti i nakon današnjeg dana, velika većina se predala na današnji dan oko 15 sati i 30 minuta. Svaki oblik organiziranog otpora nestao je tek dva dana kasnije, 20. studenog 1991. godine.
Tijekom bitke, na grad je ispaljeno preko 7000 projektila, a više od 90% zgrada je uništeno. Vukovarski su branitelji ipak gotovo tri mjeseca odolijevali napadima. Ubijeno je 2717 hrvatskih branitelja i civila, čija se imena mogu pročitati na spomen pločama koje su prije nekoliko godina postavljene u Pastoralnom centru sv. Bono Franjevačkog samostana u Vukovaru. Velik dio stanovništva odveden je u srpske logore, a mnogi od njih se danas vode kao nestali (374 osobe).
Napad na Vukovar dogodio se u osjetljivom trenutku Domovinskog rata, a dugotrajna obrana i konačna žrtva nije bila uzalud. Hrvatska je u međuvremenu uspjela organizirati oružane snage u brojkama oko 200.000 ljudi, koji će u konačnici osloboditi zapadnu Slavoniju. Sa srpske strane, napadom su zapovijedali Aleksandar Spirkovski, Života Panić, Mile Mrkšić, Veselin Ščljivančanin, Andrija Biorčević, Željko Ražnatović i Vojislav Šešelj. Vukovar su branili Blago Zadro, Mile Dedaković, Branko Borković, Marko Babić, Anton Tus i HOS-ovac Robert Šilić.
Hrvatski je Sabor 1999. godine donio Odluku o proglašenju dana sjećanja na žrtvu Vukovara, kako bi se dostojanstveno odala počast hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji koji su sudjelovali u borbi za obranu grada, piše mirovina.hr.
Od 2020. godine 18. studenog obilježava se kao državni praznik u Republici Hrvatskoj– Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
jabuka.tv