UDRUGA GRAĐANA “PSIHOLUMINIS” ORGANIZIRA UČEŠĆE U PROJEKTU ” PREVENCIJA SEKUNDARNE TRAUMATIZACIJE KROZ OSNAŽIVANJE”
Prijavni obrazac za učešće u projektu
Čak i 28 godina poslije rata, etničke tenzije su i dalje prisutne. Govori mržnje su također skoro pa uobičajena pojava. Ono što također može biti jedan od problema je i prijenos traume iz generacije u generaciju, a samim tim i netolerancije prema drugim etničkim grupama. Većina mladih osoba nije imalo iskustvo rata, ali se vrlo često okupljaju u grupama koje nerijetko imaju ista obilježja (nacionalna, vjerska). „Epiteti“ koji daju svojim vršnjacima druge vjerske ili etničke grupe nisu dio osobnog iskustva već su dio onoga što su čuli i vidjeli u svom okruženju. Ti pogrdni nazivi stvaraju barijeru i ograničenje u komunikaciji, a s tim usporavaju kolektivni oporavak u poslijeratnom periodu. Sve ono o čemu se ne priča ostaje duboko u nama. Bruno Betelhajm kaže: “Ono o čemu neko ne može ili ne želi da priča je ono što ne može zaboraviti, a ni reći drugima . Preciznije, to je ono što mi moramo nastojati da uradimo, ma kako to teško i bolno bilo. Ako ove stare rane nisu podijeljene, nastavljaju se prenositi sa generacije na generaciju.“
Dođite da razgovaramo o tome i da se oslobodimo tereta prošlosti. Kroz radionice u ovom programu ćete razviti sposobnost da prepoznate i razumijete vlastite i tuđe bolne emocije, da ih prihvatite, o njima razgovarate i njima bolje vladate.
Pozivamo vas da se uključite u ovaj projekt i postanete dio začetka jedne promjene po pitanju gore spomenutih fenomena kako na osobnom tako i društvenom nivou. Program obuhvata radionice sa mladima u vašim lokalnim zajednicama te petodnevne i četverodevne kampove za mlade koji će biti organizirani na izmještenim lokacijama u siječnju i veljači te srpnju i kolovozu.
Na radionice se mogu prijaviti mladi ljudi dobne granice 16 do 28 godina koji u svojoj porodičnoj povijesti imaju iskustva ratne traume kao što su gubitak članova obitelji, migracije zbog ratnih dešavanja, ratna zarobljeništva i dr., a dolaze iz zajednica Glamoč, Livno, Mrkonjić Grad, Ribnik, Ključ, Sanski Most, Grahovo, Bosanski Petrovac i Drvar.
Rok za prijavu ističe 22. prosinca 2023. godine u ponoć. Selekcija kandidata biće završena do 29. prosinca od strane relevantne komisije u ovom polju. O konačnim rezultatima biće obavješteni samo oni koji budu izabrani za učešće u programu. Troškove putovanja, smještaja i ishrane snose organizatori.
Dodatne informacije mogu se zatražiti putem email adrese: psiholuminis@gmail.com.
Ovaj poziv je dio projekta “Prevencija sekundarne traume kroz osnaživanje – PRESTO” se realizira u okviru projekta “Unapređenje društvene kohezije kroz suradnju u oblasti pružanja lokalnih usluga u Bosni i Hercegovini” kojeg financira Fond za izgradnju mira Generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (PBF), a provode Međunarodna organizacija za migracije (IOM) i Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u ime Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini. Prijave na linku ispod:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdKdLo6PpOL6d6ray6kPwUTWXnTNoVIQRGGiypwEjxtLZGuxg/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0
Udruga građana PSIHOLUMINIS