Prema istraživanju Pew Research Center-a, dolarske novčanice mogu uskoro postati stvar prošlosti kako sve više Amerikanaca prihvaća “bezgotovinski” način života. Studija provedena 2022. otkrila je da čak 41 posto Amerikanaca ne koristi gotovinu za svoje redovne tjedne kupovine.
Ova promjena posebno je izražena među mlađom populacijom, gdje je čak 54 posto sudionika mlađih od 50 godina izjavilo da se uopće ne brinu oko posjedovanja gotovine, prenosi Best Life. Ovaj trend nije ograničen samo na Sjedinjene Američke Države, već je sve više primjetan i u drugim dijelovima svijeta.
Debitne i kreditne kartice sveprisutne
Debitne i kreditne kartice postaju sveprisutne, s jasnim razlozima. Osim što čine novčanike lakšima, olakšavaju i ubrzavaju plaćanja. Ipak, njihova popularnost donosi i određene rizike, uključujući opasnosti od “preuzimanja kartice”. Ovaj zločin, koji je u stalnom porastu, obuhvaća prevarante koji instaliraju uređaje za krađu osobnih podataka, poznate kao “skimere”, na kioscima za naplatu i bankomatima.
Američki policijski službenici upozoravaju građane na posebno opasna mjesta, poput benzinskih postaja i bankomata, gdje su prevaranti sve inovativniji u postavljanju skimera, odnosno čitače kartica.
“Kriminalci su sada smislili načine kako instalirati skimere kreditnih kartica unutar pumpi benzinskih postaja i bankomata, čineći ih gotovo neprimjetnim za javnost”, rekla je policija Aurore za NBC.
Ostale metode
Policija je poručila kako se skimer može uočiti ako provjerite vrh čitača kartice ili tipkovnicu. Ako izgleda labavo ili ima ogrebotine ili “ispupčenja”, možda ima pričvršćen skimmer, a u tom slučaju ne biste trebali umetnuti karticu. Nažalost, i kriminalci su postali pametniji, pa policija predlaže alternativne načine zaštite.
Uz to, policija predlaže alternativne mjere zaštite, uključujući plaćanje gotovinom za manje kupnje, korištenje kreditnih umjesto debitnih kartica te povezivanje kartica s beskontaktnim sustavima poput Apple Paya ili Google Paya. Također, apeliraju na građane da koriste ruku kao štit prilikom unosa PIN brojeva kako bi se zaštitili od mogućih skrivenih kamera.
U nekim slučajevima lopovi priključuju i kamere za snimanje PIN brojeva. Dakle, sljedeći put kad budete išli unositi svoj PIN, policija savjetuje da koristite i ruku kao štit kako vaš PIN ne bi snimila skrivena kamera.
Večernji.ba