Vrtići najskuplji u Sarajevu, režije u B. Luci, mjesečna karta za lokalni prijevoz u Mostaru…

admin
0 0
Read Time:3 Minute, 43 Second

Obitelji čije je jedno dijete na cjelodnevnom boravku u privatnom vrtiću u Sarajevu izdvajaju oko 350 KM i po tome je glavni bh. grad rekorder.

Građani BiH suočeni su sa sve ozbiljnijim financijskim izazovima dok se bore s mjesečnim troškovima života koji debelo premašuju prosječne prihode, piše Večernji list BiH.

Troškovi života

Svoj životni stil opisuju kao iznimno skroman trošeći novac samo na najosnovnije, o luksuzu, kažu, već odavno i ne razmišljaju. – Poskupljenja su ogromna na svim razinama, od hrane, benzina, a sve to dodatno istanjuje naše novčanike. Plaće za većinu zaposlenih ni do sada nisu bile dovoljne, a sada smo u situaciji da iznos koji dobijemo za svoj mjesečni rad nema gotovo nikakvu vrijednost. Većina građana koji školuju djecu, među njima sam i ja, doslovno je sirotinja. Jedno dijete je u vrtiću, a drugo u srednjoj školi i jedna plaća mjesečno potrebna je samo za njih i njihove aktivnosti, a gdje je sve ostalo, stanarina, režije, hrana…

Cijene nekih namirnica dvostruko su više, a bez hrane ne možete. I ove mjere koje se provode nisu ni blizu dovoljne da nam se olakša. Sve dok rast plaća ne bude pratio rast cijena, mi ćemo preživljavati, živjeti od danas do sutra i prebirati sitniš po novčaniku – kaže nam ogorčeni sugovornik, dodajući kako ga ne čudi masovno iseljavanje jer, kaže, “ljudi traže bolji život”.

Da se sve teže živi, pokazuju i statistike. Procjene Numbea, najveće svjetske baze o troškovima života, govore kako je obitelji u BiH, bez stanarine, potrebno više od 3500 KM, dok je prosječna plaća tek nešto viša od 1150 KM. Ako pak živite u Mostaru, Sarajevu ili Banjoj Luci, potrebno vam je 200-tinjak maraka više od prosjeka u BiH. Procjene pokazuju da je obitelji u Mostaru na mjesečnoj razini potrebno 3758 KM, dok je prosječna mjesečna zarada u tom gradu oko 1200 KM. U Banjoj Luci radnik prosječno zaradi oko 1150 KM, a za obitelj treba osigurati oko 3780 KM. U glavnom bh. gradu situacija je nešto bolja, barem kada je riječ o plaćama. Zaposlenima prosječno mjesečno na račun “legne” oko 1400 KM, a obitelji je mjesečno, prema Numbeovoj procjeni, bez stanarine potrebno oko 3770 KM. Usporedili smo i kako se kreću cijene hrane, pića, stanarine, vrtića, taksi-usluga… u trima navedenim gradovima. Za litru mlijeka izdvaja se od 2 do 2,40 KM. Najjeftinija je u Mostaru, a najskuplja u Sarajevu. Za kruh od 500 grama prosječno se izdvaja isti novac – oko 1,80 KM u svim trima gradovima. Za 12 jaja potrebno je od 4,20 do 4,60 KM. Boca vode od litru i pol najskuplja je u Mostaru i stoji 1,60 KM, dok je cijena u Sarajevu i Banjoj Luci oko 1 KM. Provjerili smo i kako se kreću cijene usluga prijevoza. Vožnja od točke “A” do točke “B” lokalnim prijevozom u Banjoj Luci je najskuplja. Prema preciznim podacima ovoga portala, karta u jednom smjeru za lokalni prijevoz stoji 2,30 KM. Usluge korištenja javnog prijevoza najjeftinije su u glavnom bh. gradu te se za kartu u jednom smjeru izdvaja 1,60 KM, dok je u Mostaru potrebno 0,40 KM više. Iako je jedna vožnja u Mostaru jeftinija za 1,30 KM nego u Banjoj Luci, mjesečna karta je skuplja. Vožnja lokalnim prijevozom tijekom mjesec dana stoji 57,50 KM, u Banjoj Luci 57 KM, a u Sarajevu 53 KM. Kada je riječ o vožnji taksijem, cijene se ne razlikuju drastično. Taksi-start u Sarajevu i Banjoj Luci stoji 2,50 KM, a u Mostaru 3 KM.

Ako uzmemo u obzir da jedna obitelj u BiH nema vlastiti krov nad glavom, računajući cijene stanarina i režija, dolazi se do zaključka da im samo za to treba jedna prosječna plaća. Najam trosobnog stana u središtu Mostara stoji oko 730 KM, u Sarajevu gotovo 900 KM, a u Banjoj Luci oko 850 KM. Osnovne režije za stan od 85 kvadrata, koje uključuju struju, vodu, smeće…, variraju od 280 do 320 KM. Najjeftinije su u Mostaru, a najskuplje u Banjoj Luci.

Vrtić i škola

Obitelji čije je jedno dijete na cjelodnevnom boravku u privatnom vrtiću u Sarajevu izdvajaju oko 350 KM i po tome je glavni bh. grad rekorder. Roditelji u Banjoj Luci izdvajaju oko 100 KM manje nego u Sarajevu – oko 250 KM, a u Mostaru oko 320 KM. Roditelji čija djeca idu u međunarodne osnovne škole u Mostaru i Sarajevu za godinu dana moraju izdvojiti više od 5000 KM, a u Banjoj Luci 3000 KM..

Večernji.ba

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

KAKO SE ZAŠTITI OD PREHLADE I GRIPE? - DOM ZDRAVLJA TOMISLAVGRAD

Visoka temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima, umor i iscrpljenost sve su to simptomi zbog kojih se u posljednje vrijeme pacijenti javljaju liječnicima. Posjetili smo Dom zdravlja Tomislavgrad te donosimo savjete i preporuke kako se zaštiti od prehlade i gripe. Ekipa PROTV je razgovarala s ravnateljicom Doma zdravlja Tomislavgrad dr.Ivankom Živković […]

Pretplatite se