Nevjerojatna filmska priča Željka Miloša, bugojanskog Hrvata koji je u ratu uspio pobjeći mudžahedinima, nakon čega se osam dana probijao kroz divljinu
Početak suđenja Dževadu Mlaći i Selmi Cikotiću, koji se terete za zločine nad ratnim zarobljenicima Hrvatskog vijeća obrane 1993. godine u Bugojnu, ponovno je otvorilo bolnu i tragičnu priču o ubijenim Hrvatima u tom srednjobosanskom gradiću. Više od tri desetljeća ovaj je slučaj stavljan pod tepih dok je za to vrijeme građen mit o čistoći borbe Armiji BiH, pod čijim su zapovjedništvom činjena brojna zlodjela, pogotovo nad Hrvatima Srednje Bosne. Ovaj je slučaj i dalje tabu tema o kojoj se rijetko govori u bošnjačkim medijima, iako se gotovo sve zna i sve je potkrijepljeno dokazima.
Mlaćo je optužen u svojstvu predsjednika Ratnog predsjedništva općine Bugojno, a Cikotića se tereti kao zapovjednika Operativne grupe “Zapad” Trećeg korpusa Armije BiH, odgovornog za ubojstvo 26 zarobljenih Hrvata iz Bugojna. Za tijelima njih 15 još uvijek se traga. Mlaćo i Cikotić terete se da su kao vodeći ljudi civilnih i vojnih bošnjačkih vlasti na području Bugojna tijekom 1993. i dijelom 1994. godine prekršili niz pravila međunarodnog humanitarnog prava o postupanju s ratnim zarobljenicima i zarobljenim civilima. Mlaći se na teret stavlja da je zapovjedio ubojstva zarobljenih Hrvata. On je prethodno napravio popis zarobljenika HVO-a među kojima su bili vodeći hrvatski politički i vojni dužnosnici. Na jednoj sjednici vodstva civilne i vojne vlasti sredinom godine naložio je njihovu tajnu likvidaciju. O tome postoji dnevnik koji je Mlaćo vodio i u kojemu su navedeni ti detalji.
arobljeni Hrvati su, prema navodima optužnice, u zatvoru u gradu najprije mučeni i premlaćivani, nakon čega su odvedeni u posebne prostorije na planinski lokalitet Rostovo, nedaleko grada, gdje su likvidirani. Enis Sijamija, bivši zapovjednik Vojne policije OG zapad ARBiH u Bugojnu, tvrdi da su posmrtni ostaci 15 ubijenih Hrvata za kojim se traga spaljeni. Četiri tijela pronađena su slučajno prije godinu dana, kada je jedan bivši pripadnik HOS-a, Bošnjak, tu počeo graditi vikendicu i sve prijavio policiji.
Jedini preživjeli iz skupine od 26 zarobljenih i većinom nestalih bugojanskih Hrvata je Željko Miloš, bivši pripadnik Vojne policije HVO-a, koji je igrom sudbine uspio izbjeći da ga mudžahedini ubiju. Potresna je njegova priča. Iako pod jakim emocijama, sa suznim očima ipak nam je želio govoriti o kalvariji koju je pretrpio.
Večernji.ba