Tulipani, narcisi, šafrani i drugo lukovičasto cvijeće je ocvalo, a lišće im vene te sve više žuti. Na tom mjestu u vrtu ostaje praznina.
Ostavite da potpuno uvene
No, nikako ga ne treba orezivati dok potpuno ne uvene jer ono na taj način skladišti energiju u lukovicu za iduću sezonu. Lukovice se po potrebi vade tek na jesen, piše Agroklub.
Ipak rado bismo prekrili uvele listove i ispunili prostor šarenilom i zelenilom, a tu mogu pomoći druge ukrasne biljke.
Sedam trajnica za dekorativan vrt
1. Dnevni ljiljan (Hemerocallis fulva) je dobar izbor jer u rano proljeće njegovo lišće tek izbija, razbuja se kada je lukovičasto već ocvalo, a cvate tijekom ljeta. Kasnije, sve do prvih jesenskim mrazeva, njegovo je lišće dekorativno.
2. Hosta (Hosta) je trajnica koja ima dekorativne listove, laka je za održavanje, odolijeva čak i suši, a uspijeva u hladovini. Ima duge cvjetne stapke s cvjetovima koji se izdižu iznad listova, a cvate ljeti.
3. Kavkaska potočnica (Brunnera macrophylla), također trajnica, voli sunčana mjesta i dobro ponosi sušu. Raste do 30-45 cm u visinu te do 60 cm u širinu. Poput hoste, cvatovi nadvisuju listove.
4. Kadulja (Salvia officinalis) je ljekovita biljka i ima lijepe, ljubičaste cvjetove koji će privlačiti pčele i druge oprašivače. Trajnica je, lako se oblikuje, a njezine listove možete u pripremi jela, sirupa, čajeva i sl.
5. Žednjak (Sedum acre caustic) dok lukovičasto cvijeće cvjeta tek niče iz zemlje, a kada one krenu venuti, on razgranjuje lišće i prekriva ih. Otporan je, dobro podnosi sušu i siromašnije tlo.
6. Ljetni jorgovan(Buddleja daviddi) lista kasnije u proljeće, a cvjeta cijelo ljeto i ranu jesen. Privlači brojne oprašivače, posebno leptire. Izaberite niže sorte ako ne želite da se razgrana u pravo drvce.
7. Obična paprat (Dryopteris filix-mas) kao i druge, kao što su ženska, orlova, jesenska i sl., ne cvjeta, ali je vrlo dekorativna, raste u širinu i brzo će prekriti uvelo lišće. Voli djelomičnu do potpunu sjenu te vlažno tlo.
Tomislavcity