Zastupnički dom Parlamenta FBiH po skraćenoj je proceduri usvojio zakon o izmjenama i dopunama Zakona o materijalnoj potpori obiteljima s djecom. Odobri li taj zakon Dom naroda, koji bi uskoro trebao zasjedati, u FBiH će biti napravljen značajan iskorak u zaštiti obitelji s djecom.
Ministarstvo rada i socijalne politike je, kao priređivač ovoga zakona, krenulo s poduzimanjem brojnih aktivnosti u cilju poboljšanja stanja u ovoj oblasti, posebno u dijelu koji se odnosi na ujednačavanje materijalnih prava obitelji s djecom koja često ovise o proračunskim mogućnostima županija.
Kako pojedine županije nisu mogle osigurati potrebna sredstva za materijalna prava u ovoj oblasti, mnoge su obitelji s djecom u FBiH bile diskriminirane isključivo po osnovi mjesta prebivališta.
Ovim zakonom utvrđeno je da se pravo na dječji doplatak financira iz proračuna FBiH. Dobije li potporu i u Domu naroda, ukinut će se obvezna godišnja revizija odluka za dječji dodatak te će se tako olakšati roditeljima jer više neće biti u obvezi svake godine prikupljati dokumentaciju, dok će se obujam poslova centara za socijalni rad značajno smanjiti.
Izmjenama i dopunama na poseban su način obuhvaćena djeca s malignim oboljenjima. Ona će prava moći ostvarivati bez obzira na ukupan iznos prihoda članova obitelji. I oni koji primaju osobne invalidnine ovim su zakonom bolje zaštićeni jer će se njihove invalidnine izuzimati iz ukupnih prihoda članova obitelji, čime prvi put dobivaju priliku ostvariti i pravo na dječji doplatak. Ukupna primanja neće se odraziti ni na prava djece s invaliditetom, korisnika tuđe njege i pomoći. Resorni ministar Adnan Delić se prilikom donošenja ovog zakona u Zastupničkom domu osvrnuo i na tretman alimentacije u ukupnoj razini prihoda.
Zastupnički dom je u formi nacrta prihvatio i zakon o socijalnim uslugama, kao i zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih. Zakon o socijalnim uslugama donosi se prvi put u FBiH, a njime se uređuje oblast pružatelja socijalnih usluga i financiranja. Nacrt zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih donosi reformu tržišta rada, vraćajući ulogu posrednika službama za zapošljavanje, dok se administriranje zdravstvenog osiguranja premješta u Zavode zdravstvenog osiguranja.
Ovim zakonom uredit će se evidencije nezaposlenih s kojih će biti brisani oni koji su na evidencijama nezaposlenih u Federaciji BiH samo zbog zdravstvenog osiguranja, a najčešće rade “na crno”.
Odbiju li ponuđeni posao, bit će brisani s evidencije nezaposlenih.