Deseti Simpozij medicinskih sestara/tehničara okupio više od 400 sudionika

admin
0 0
Read Time:2 Minute, 18 Second

Na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru (SUM) u petak je počeo dvodnevni jubilarni 10. Simpozij medicinskih sestara/tehničara s međunarodnim sudjelovanjem, a tema ovogodišnjeg simpozija koji okuplja više od 400 sudionika je “Obrazovanje medicinskih sestara/tehničara u skladu sa standardima i normativima zdravstvene zaštite (njege)”.

Cilj je simpozija donijeti važne zaključke koje će organizatori ispred Udruge uputiti prema nadležnim ministarstvima obrazovanja te pokušati utjecati na ublažavanje posljedica koje proizlaze iz sadašnjeg sustava obrazovanja, a to su s jedne strane hiperprodukcija kadra te s druge strane pritisak na zdravstvene ustanove.

– U našoj državi obrazovanje je na entitetima i županijama. Prema posljednjem popisu bilo je više od tri milijuna stanovnika, 39 srednjih škola za medicinske sestre i 15 fakulteta i očito je da se tu radi o hiperprodukciji kadra. Zato su danas s nama relevantni stručnjaci iz više država, kao i pripadnici brojnih ministarstava i ostalih institucija – izjavila je Zdravka Lončar, glavna sestra Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar i predsjednica Organizacijskog odbora simpozija.

Rekla je i da se treba prepoznati rad medicinskih sestara i tehničara te se osvrnula na odlazak medicinskih sestara, kao i problem hiperprodukcije.

– Iz naše ustanove nije baš puno sestara otišlo, možda do nekih 50, a neke se čak i vraćaju – istaknula je glavna sestra SKB-a, dodavši da je problem i gdje zaposliti sav taj kadar nakon završene srednje škole te da treba odrediti kvotu obrazovanja prema potrebi sustava.

Kako kaže, SKB Mostar nema problem s manjkom sestara. Na 670 ležaja i 28 dijalizatora ima 1.150 sestara općeg smjera, što je po njezinom mišljenju, zadovoljavajući broj.

Profesorica sestrinstva Medicinskog fakulteta osječkog sveučilišta Nada Prlić kratko je podijelila iskustva susjedne Hrvatske po ovom pitanju.

– Koliko je obrazovanje medicinskih sestara važno, mi smo u Hrvatskoj spoznali pristupanjem Europskoj uniji. Nije se moglo pristupiti dok se nije potpuno izregulirao kurikulum obrazovanja medicinskih sestara, a medicinske sestre pripadaju u jednu od četiri regulirane profesije i to se moralo odraditi po kurikulumima EU – rekla je Prlić te dodala kako je Hrvatska imala nekih poteškoća u realizaciji obrazovanja, kao što ih danas ima i BiH.

Izdvojila je podatak kako Hrvatska ima sestre na svim razinama obrazovanja ikako dobrim dijelom medicinske sestre obrazuju nove i buduće medicinske sestre što do tada nije bilo moguće.

Jozo Petrović, zamjenik ravnateljice za sestrinstvo u bolnici u Aachenu istaknuo je kako je ovo jedan stručan kongres koji se niz godina provodi u Mostaru s ekspertima iz svih oblasti.

– Bitno je usvojiti smjernice, pogotovo one vezane za njegu o bolesnicima. U cijeloj se Uniji taj dio treba dovesti u neku simbiozu da u svim mogućim segmentima postoji sličnost  – smatra Petrović.

Simpozij se održava u organizaciji Sveučilišne kliničke bolnice Mostar i Udruge/Udruženja medicinskih sestara/tehničara u Bosni i Hercegovini, a pod pokroviteljstvom Ministarstva civilnih poslova BiH.

 

Večernji.ba

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

ŽIVOT HRVATA NOVE BILE

Nakon izbijanja bošnjačko-hrvatskog sukoba krajem 1992. godine, oko 70.000 Hrvata u Lašvanskoj dolini ostalo je u potpunom okruženju, gotovo bez struje, hrane i lijekova. Crkvene klupe služile su kao ležajevi za teške ranjenike. Nedostajalo je svega, prostora, lijekova, kirurškog pribora, medicinskog osoblja, a bolnica je postala sinonim stradanja bosanskih Hrvata. […]

Pretplatite se