Visoke kazne za neprijavljivanje gotovine prilikom ulaska i izlaska iz EU

admin
0 0
Read Time:1 Minute, 13 Second

Svaka osoba koja ulazi u Hrvatsku ili izlazi iz nje, kao i iz drugih država Europske unije prema trećim zemljama, obvezna je prijaviti svu gotovinu u iznosu od 10.000 eura ili više. Ovo pravilo vrijedi za fizičke osobe koje nose gotovinu prilikom putovanja, a neprijavljivanje može dovesti do ozbiljnih posljedica, uključujući visoke novčane kazne i prijave za prekršaje, piše Slobodna Dalmacija.

Carinska uprava Republike Hrvatske izvijestila je o nedavnom slučaju na graničnom prijelazu Stara Gradiška, gdje su carinski službenici u dva navrata spriječili pokušaj nezakonitog unosa gotovine u ukupnom iznosu od 142.500 eura. Državljanin Italije nije prijavio gotovinu od 105.000 eura prilikom ulaska u carinsko područje EU, zbog čega mu je izrečena kazna od 26.250 eura. Isto tako, državljanin Njemačke nije prijavio iznos od 37.500 eura, za što je kažnjen s 11.400 eura.

Iako je prijenos gotovine u EU slobodan, svaka fizička osoba koja nosi iznos od 10.000 eura ili više mora prijaviti gotovinu carinskim službenicima. Gotovinom se smatraju novčanice, kovanice u optjecaju, čekovi, putnički čekovi i druga sredstva plaćanja. Za sve pošiljke koje se šalju bez pratnje, carinski službenici mogu zatražiti prijavu gotovine od pošiljatelja, primatelja ili njihovog zastupnika.

Pravilnik o prijavi gotovine ima za cilj sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma, te omogućava vlastima praćenje nepravilnosti u međunarodnim financijskim tokovima. Uvijek imajte na umu da prijavljivanje gotovine nije samo zakonska obveza, već i mjera zaštite od visokih kazni koje mogu uslijediti u slučaju neprijavljivanja.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

DJECA U FEDERACIJI BiH: Ako nisu u sustavu školovanja nemaju pravo na zdravstveno osiguranje

Federalni zastupnik Admir Čavalić uputio je zastupničko pitanje kantonima da li sva djeca do 18. godine imaju pravo na zdravstveno osiguranje. Prema postojećem Zakonu o zdravstvenom osiguranju djeca koja su u redovnom školovanju mogu se liječiti dok ona koja iz određenih razloga ne pohađaju školu nemaju zdravstveno osiguranje.iguranje. Prema riječima […]

Pretplatite se