Dubrovačka bolnica raspisala je 33 specijalizacije, a traže ukupno 41 specijalizanta/specijalizanticu.
Tri specijalizacije su raspisane za patologiju i citologiju, po dvije osobe se traže za specijalizaciju ortopedije i traumatologije, pulmologije, ginekologije i opstetricije, hitne medicine, infektologije, opće kirurgije, a po jedna specijalizacija je raspisana za neurologiju, anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu, pedijatriju, transfuzijsku medicinu, dječju kirurgiju, patologiju i citologiju, dječju i adolescentnu psihijatriju, nefrologiju, neurologiju, alergologiju i kliničku imunologiju, fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu, neonatologiju, intenzivnu medicinu, gastroenterologiju, neuromuskulaturne bolesti, specijalizaciju iz stražnjeg segmenta oka, fonijatriju, audiologiju, plastičnu kirurgiju glave i vrata, pedijatrijsku gastroenterologiju, hepatologiju i prehranu, pulmologiju, pedijatrijsku alergologiju i kliničku imunologiju, pedijatrijsku hitnu i intenzivnu medicinu, psihoterapiju, socijalnu psihijatriju i biologijsku psihijatriju.
Ravnatelj OB Dubrovnik Marijo Bekić kazao nam je kako je bolnica nedavno raspisala nešto veći broj specijalizacija što je, dodaje ravnatelj, izazvalo veliki interes pa su u radni odnos primili 30 mladih kolega iz Dubrovnika i drugih dijelova Hrvatske.
„Sad smo objavili i drugi krug specijalizacija za koje smo dobili suglasnost od strane Ministarstva i vjerujem da će biti zainteresiranih“, kazao je ravnatelj Bekić dodavši kako očekuje nešto manji odaziv jer su i drugi gradovi objavili specijalizacije.
„Žao mi je što je premalo zainteresiranih za neke specijalizacije tako da imamo jednu prazninu u svakodnevnom radu. Najmanje ih je zainteresirano za anesteziologiju, patologiju, pedijatriju. To su teže i zahtjevnije specijalizacije pa se na njih uvijek javi nešto manji broj. Nažalost na to ne možemo utjecati“, kazao je.
Osvrnuo se na stanje u dubrovačkoj bolnici po pitanju nedostatka kadrova.
„Nemamo nekog većeg i masovnog odlaska liječnika, kako je to bilo ranije. To je sigurno dokaz da je došlo do zasićenja u većim gradovima koji imaju kliničke bolničke centre tako da najveći broj mladih kolega, pogotovo iz Dubrovnika, odlučuje se vratiti u rodni kraj što znači da su prepoznali kvalitetu bolnice, opreme i općenito rada kao i mogućnosti napredovanja. Za mlade je to jako značajno“, pojasnio je ravnatelj Bekić.
U dubrovačkoj bolnici rade i na polju stambenog zbrinjavanja liječničkog kadra.
„U pregovorima smo s Gradom Dubrovnikom i očekujemo da će zaživjeti projekt stambenog zbrinjavanja na području Pobrežja, a nadamo se kako će dubrovački model stanogradnje biti primijenjen na zdravstvene djelatnike“, kazao je.
Kada je u pitanju plaća liječnika, ravnatelj Bekić smatra kako to više ne bi trebao biti problem.
„Došlo je do značajnog povećanja u ožujku ove godine i sad su plaće znatno veće, a i općenito su narasle u zadnjih nekoliko godina. Ne može se više pitanje plaće koristiti kao izgovor za odlazak iz države u Njemačku ili neke druge zemlje“, zaključio je ravnatelj OB Dubrovnik Marijo Bekić.
Ljubuški portal