Zemaljski muzej BiH i kulturno naslijeđe Bosne i Hercegovine na ovoj važnoj međunarodnoj izložbi predstavljeni su predmetima iz poznate juvelirske ostave iz Ošanjića kod Stoca
Bosna i Hercegovina se svojim kulturnim naslijeđem predstavlja na velikoj međunarodnoj izložbi u Grčkoj, a koja kao temu ima nakit u helenističkom dobu, potvrđeno je iz Zemaljskog muzeja BiH. Tijekom helenističkog razdoblja, koje je uslijedilo nakon osvajanja Aleksandra Velikog, umjetnost izrade nakita dostigla je svoj vrhunac.
Koje je poruke nosila ikonografija nakita ovoga doba? Kakve su nakit preferirale pripadnice aristokracije? Kako su se kitile mladenke prije ceremonije vjenčanja? Koji su komadi nakita pratili odrasle mrtve, a koji one koji su prerano otišli? Kako su nastali ovi izvrsni primjerci drevne zlatarske umjetnosti? Može li helenistička tradicija nadahnuti suvremene stvaraoce?
Ova i mnoga druga pitanja istražuje izložba ‘Umjetnost u zlatu: Nakit u helenističko doba’. Uz sudjelovanje 30 muzeja i Eforata antikviteta u Grčkoj i pet međunarodnih muzeja, predstavlja jedinstvene skupove zlatnog nakita helenističkog razdoblja (323.–30. pr. Kr.), priopćeno je iz Zemaljskog muzeja BiH.
Među njima je i velik dio složenih komada nakita iz ‘Ostave iz Tesalije / Karpenisija’, koju dijele Nacionalni arheološki muzej u Ateni i Muzej Benaki. Zemaljski muzej BiH i kulturno naslijeđe Bosne i Hercegovine na ovoj važnoj međunarodnoj izložbi predstavljeni su predmetima iz poznate juvelirske ostave iz Ošanjića kod Stoca. U Grčkoj je po prvi put u povijesti izloženo 27 brončanih, željeznih i srebrenih predmeta kao reprezentativni, mali dio poznate već spomenute ostave. Izložbu prate informativni tekstovi i grafike, te video i animacije o osnovnim tehnikama izrade nakita. Suvremene kreacije Petera Bauhuisa, Akisa Goumasa, Patricka Davisona, Pure Ferreiro, Anastasije Kandaraki, Lucije Massei, Dimitrisa Nikolaidisa i Despine Pantazopoulou, inspirirane nakitom iz Benaki muzeja, bit će izložene uz antikvitete. Izložba “Umjetnost u zlatu. Nakit u helenističko doba” dio je akcije “Zbirke muzeja Benaki i suvremeni dizajn” Programa “Attiki”, Sporazuma o partnerstvu 2021.-2027., a sufinancira je Europska unija. Izložba će biti otvorena do 27.04.2025. godine u Benaki muzeju u Ateni.
Večernji.ba