Savez županijskih udruga umirovljenika reagirao je na dodjelu jednokratne novčane pomoći toj populaciji.
– Ovih dana iz većine udruga našeg Saveza dolaze najčešće telefonski pozivi predsjedniku Saveza i predsjedniku Skupštine iz kojih se osjeti revolt iako su pravodobno obaviješteni o obavljenim razgovorima, kao i upućenim dopisima Vladi FBiH i resornom ministarstvu. Očito je da su svjesni kako razgovori nisu urodili plodom pa su ogorčeni. S pravom nam se obraćaju jer su očekivali da ćemo postići dogovor o našim zahtjevima, ali to nismo uspjeli. Poseban revolt iskazali su po saznanju da naš zahtjev za jednokratnu novčanu pomoć nije prihvaćen, a to je jedino ostalo – jednokratna pomoć kad nije prihvaćeno dodatno usklađivanje mirovina – navode iz Saveza.
Većina udruga smatra da je jednokratna pomoć velika sramota za ovu populaciju jer umirovljenici ne bi trebali biti socijalni slučajevi. Izgleda da Vlada FBiH na umirovljenike gleda kao na nepotrebni i nepoželjni teret.
– Mi nismo teret s mirovinama koje su nedostatne i za puko preživljavanje, a ne bismo bili ni sa zarađenim mirovinama koje su nam uskraćene – navode iz Saveza.
Dodaju kako im iz pojedinih udruga kažu da se odgovorni dužnosnici trebaju okrenuti oko sebe i pogledati kolika su primanja njihovih suradnika, a obavljaju poslove koje su također obavljali umirovljenici, a sada čekamo jednokratnu pomoć koju je odredila Vlada FBiH ne uvažavajući zahtjeve ove najugroženije populacije u Federaciji BiH.
– Sramotno je dati, bilo kome, pomoć od 50 KM. Taj bijedni tretman ove populacije pokazuje potrošačka košarica koja je, primjerice, za listopad 2024. iznosila 3080,60 KM. Tu košaricu mogu zadovoljiti umirovljenici sa sljedećim postocima: najniža mirovina pokriva 18% košarice, zajamčena mirovina pokriva 22% košarice, samostalna (40 godina rada) pokriva 23% košarice, u prosjeku 21,16% košarice – ističu i dodaju da se umirovljenici pitaju tko će nadoknaditi ostali dio košarice. Vjerojatno “bolnice ili život na drugom svijetu”.
Po mišljenju umirovljenika, nedopustivo je, nekorektno, neprihvatljivo da su umirovljenici u FBiH na posljednjem mjestu po standardu, a nije pokazan interes nadležnih da se to donekle ispravi, odnosno približi realnijem materijalnom položaju ove populacije u društvu.
Države oko nas to nastoje, čine i uspijevaju. Kako navode, u Sloveniji je prosječna mirovina 897 eura, u Hrvatskoj 572 eura, Crnoj Gori 496 eura, Srbiji 390 eura, a u Federaciji BiH 369 eura.
Vrisak.info