Portal Biznisinfo.ba sastavio je popis 20 najbogatijih ljudi Bosne i Hercegovine za 2024. godinu, temeljeći je na poslovnim rezultatima i perspektivama njihovih kompanija.
Na listi su istaknuti gospodarstvenici iz različitih sektora koji zapošljavaju desetke tisuća radnika i igraju ključnu ulogu u razvoju bosanskohercegovačke ekonomije.
Zanimljivo da se u Top 20 nalazi čak šest pojedinaca i obitelji s područja Županije Zapadnohercegovačke. Četiri su iz Širokoga Brijega te po jedan iz Gruda i Posušja.
1. Senad Džambić
Bingo je i ove godine bez premca bio najuspješnija domaća kompanija. Nastavili su jačanje u sektoru maloprodaje te nastavili širenje svog lanca benzinskih crpki Bingo Petrol.
Dobro je poznata činjenica da Bingo ulaže i u pogone u raznim proizvodnim oblastima gospodarstva, a snažno je zagazio i u oblast nekretnina i stanogradnje.
Parola vlasnika Binga je, zapravo, da većinu dobiti reinvestira u gospodarstvo, pa ni ova godina nije bila izuzetak. Osim toga, kompanija posljednjih godina sve više sredstva ulaže u poboljšanje položaja radnika. I ove godine su svi radnici Binga dobili po dodatnih 1.000 KM pred Novu godinu.
2. Obitelj Hastor
ASA i Prevent su dvije grupacije koje spadaju u vodeće poslovne imperije u BiH već desetljećima. U posljednje vrijeme naročito veliki iskoraci se prave u financijskom sektoru. ASA banka je postala treća po veličini banka u BiH, ASA Central osiguranje učvrstilo se kao lider sektora u BiH.
Osim toga, počela je s radom i ASA Bolnica, prva privatna opća bolnica u BiH, kao pionirski projekt ove vrste u BiH koji već sada bilježi odlične rezultate.
3. Petar Ćorluka
Kompanija Violeta prije dva mjeseca je otvorila veliku tvornicu kartonske ambalaže. U tijeku je realizacija još jedne velike investicije – shopping centra i hotela u Grudama.
Sve ovo se događa nakon što je prošlu godinu obilježio veliki povratak na tržište domaćeg brenda Lasta Čapljina, koji je preporođen nakon što je propalu tvornicu preuzela upravo Violeta. Lastine štrudle i keksi ponovno su postali omiljeni slatkiš mnogih građana u BiH i šire.
Osim toga, Violeta bilježi sve bolje rezultate u i svojoj osnovnoj djelatnosti – prodaji papira za upotrebu u domaćinstvu i raznih sredstava za čišćenje i higijenu. Uz sve to, Ćorluka je vlasnik nekoliko hotela na hrvatskoj obali.
4. Izudin Ahmetlić
Hifa Oil nastavila je s ekspanzijom u raznim smjerovima. Kompanija kroz investicije razvija snažno energetsko čvorište u Bosni i Hercegovini. Osim toga je opskrbljivač avio-kompanija koje lete iz Bosne i Hercegovine. Također, prepoznali su trenutak i postali ključni igrač za projektiranj, prodaju i ugradnju solarnih panela.
Osim u energetskom sektoru, kompanija posluje i u oblasti metalurgije, a snažno je ušla i u sektor namještaja kroz tvrtku Nostro. Kompanije u okviru ove grupacije ostvaruju godišnji promet od preko 1,2 milijarde KM.
5. Obitelj Risović
Vlasnici su kompanije Tropic maloprodaja koja je i dalje lider na maloprodajnom tržištu Republike Srpske, unatoč sve snažnijoj i agresivnijoj konkurenciji.
Tropic ima mrežu prodajnih objekata Tropic i mojMarket širom BiH, a u okviru grupacije posluje i tvrtka Crvena jabuka marketi koja se širi na prostoru Federacije BiH.
Mirko Risović je utemeljitet ove poslovne imperije, kojom danas uglavnom upravljaju njegova djeca.
6. Rusmir Hrvić
Obitelj Hrvić iz Tešnja upravlja AS Holdingom, jednom od najvećih poslovnih grupacija u BiH i regiji.
U njihovom vlasništvu je veliki broj domaćih kompanija, kao što su Klas, Sprind, Vipak, Solana Tuzla, Zenička industrija mlijeka, Oaza, AC Food koji je nastao na temeljima dijela Agrokomerca, Svjetlostkomerc, a imaju znatne udjele u Bosnalijeku i Sarajevo-osiguranju.
Za razliku od nekih koji su kupovali kompanije da bi ih uništavali i izvlačili imovinu, Hrvići su sve firme koje su preuzimali dodatno razvijali, piše BiznisInfo.ba.
Nedavno je objavljena zanimljiva računica po kojoj, da je Rusmir Hrvić otišao u Njemačku – BiH bi samo kroz poreze i doprinose izgubila više od 100 miljuna KM.
7. Milenko Bašić
Vlasnik je kompanije Lager iz Posušja, jedne od najvećih domaćih kompanija. Grupacija Lager niz godina je regionalni lider u prodaji i servisiranju građevinskih strojeva i rudarske opreme te generalni zastupnik najvećih svjetskih proizvođača građevinskih mašina kao što su Caterpillar, Hyundai, Terex i Tesab.
Posljednjih godina realizuju velike energetske projekte. Tvrtka je investirala i izgradila najveću vjetroelektranu u to vrijeme u Hrvatskoj – VE ”Krš-Pađene” na području Grada Knina. Vlasnici su rudnika uglja na području Sanskog Mosta u BiH.
Ljetos je objavljeno da je Lager postao većinski vlasnik i preuzeo projekt vjetroparka Snaga Istoka u Srbiji ukupne snage 300 MW, procijenjene investicijske vrijednosti preko 360 milijuna eura. To je trenutno najveći projekt vjetroelektrana u regiji.
Lager je u prošloj godini kupio dvije kompanije koje imaju projekte solara u Bosanskom Petrovcu u BiH ukupne snage 150 MW, i to od njemačke kompanije Promondis vlasnika Bertholda Brentrupa i AT Solar od Aleksandra Aćimovca.
8. Hajrudin Ahmetlić
Hajrudin Ahmetlić je vlasnik tvrtke Hifa Petrol. Iako su on i Izudin Ahmetlić braća, ovdje ih navode posebno jer oni upravljaju odvojenim, često konkurentskim kompanijama.
Hifa Petrol je slične veličine kao i Hifa Oil, te također konstatno širi svoju maloprodajnu mrežu crpki i ulaže ogromna sredstva u skladišne kapacitete, odnosno terminale.
Zajedničko za obje kompanije je da se šire izvan oblasti naftnih derivata, a zanimljivo je da obje ulažu u sektor proizvodnje namještaja.
No, ono što je novo jeste da je vlasnik Hifa Petrola ove godine ušao i na maloprodajno tržište otvaranjem prvog AMI marketa u Zenici, uz najavu da će se širiti i po drugim gradovima.
Hifa Petrol ima sjedište u Vogošći.
9. Mladen Milanović
Kada se govori o najbogatijim ljudima u Bosni i Hercegovini, onda se na taj popis svakako mora uvrstiti ime Mladen Milanović zvani Kaja. Njegove kompanije se bave čitavim nizom poslova.
Naime, posjeduje veliki broj kompanija, najveću banku u RS – Novu banku, te gradi stambeno-poslovne komplekse na najprestižnijim lokacijama u Banjoj Luci. Vlasnik je robne kuće Patrija u Prijedoru. Najpoznatiji je kao vlasnik tvrtke MG Mind, koja se bavi trgovinom bijelom tehnikom te brojnim drugim djelatnostima.
Prije oko godinu dana MG Mind je preuzeo nedovršeni poslovni dio velikog sportsko-poslovnog kompleksa Stožice u Ljubljani. Nedovršeni kompleks je privatni dio projekta izgradnje centra čiji su središnji dijelovi najveća dvorana i stadion u Sloveniji.
10. Gordan Pavlović
Fočak Gordan Pavlović Goci ove godine je iskočio u prvi plan nakon što je preuzeo veliki broj domaćih kompanija i stvorio jednu od najvećih poslovnih imperija u BiH.
Naime, on je preuzeo najvećeg izvoznika iz BiH, tvrtku Alumina Zvornik, kao i kompaniju Boksit iz Milića te još nekoliko manjih kompanija. Zajedno s njegovom tvrtkom Pavgord, ovo je sada pravo poslovno carstvo na istoku BiH.
Osim toga, Pavlović je stekao potraživanja tržnog centra Sara na Ilidži, što bi mogao biti put u preuzimanje samog centra.
11. Obitelj Nakić
Vlasnici su Namexa i tvrtke Lukas TP Nakić. Namex je vodeći maloprodajni lanac supermarketa koji djeluje na području Hercegovine. Pdouzeće je osnovano 2007. godine u Širokom Brijegu. Tvrtke posjeduje vlastitu proizvodnju kolača i pekarskih proizvoda ”Nam-Pek”.
Nameks se konstantno širi odlično koristeći ekspanziju potrošnje u BiH. Prije nekoliko dana otvorili su novi veliki prodajni objekt u Grudama.
Lukas TP Nakić jedan je od najvećih uvoznika i distributera u BiH za široki raspon namirnica i proizvoda za domaćinstvo od renomiranih europskih i regionalnih proizvođača.
12. Obitelj Jašarević
Vlasnici su kompanije Belamionix iz Brčkog. Riječ je o jednom od najvećih maloprodajnih lanaca u Bosni i Hercegovini koji se agresivno širi, uglavnom na prostoru središnje Bosne, Tuzlanske i Zeničko-dobojske županije.
Prije nekoliko dana otvorili su novi tržni centar u Matuzićima kod Tešnja, a grade ih još nekoliko, uključujući onaj u Vitezu i Zenici.
13. Svjetlan Stanić
Obitelj Stanić iz Krešava jedan je od regionalnih lidera u regiji u proizvodnji pića. Imaju pogone u BiH i Hrvatskoj, a vlasnici su brenda Juicy.
I ove godine Stanić je nastavio s investicijama. U domaćoj javnosti je najviše odjeknula vijest koju je BiznisInfo.ba ljetos objavio, da je Stanić preuzeo oko polovine vlasništva u Bihaćkoj pivovari te krenuo u puno preuzimanje.
Osim toga, Stanić grupa ove godine je u Jastrebarskom u Hrvatskoj finalizirala investiciju vrijednu 12,8 milijuna eura u nove proizvodne linije i modernizaciju tvornice Stanić Beverages, čime će se broj radnih mjesta povećati sa 60 na 100 te znatno povećati proizvodnja bezalkoholnih pića.
14. Dragan Stanojlović
Dragan Stajnojlović je vlasnik velikog lanca prodavaonica sportske opreme Sport Vision čiji se godišnji prihodi mjere stotinama milijuna maraka. Osim toga, zajedno s Milošem Ćurčićem je vlasnik tvrtke City Mall iz Bijeljine koja gradi velike shopping centre tipa retail park širom BiH.
Već su napravili takve centre u Brčkom i Zvorniku, a prije nekoliko tjedana otvorili i onaj u Doboju koji je jedan od najvećih u BiH i u koji je uloženo 60 milijuna KM.
Tu se ne namjeravaju zaustaviti pa namjeravaju graditi sljedeći tržni centar u Istočnom Sarajevu.
15. Mario Čolak
Vlasnik je tvrtke Feal iz Širokog Brijega. Kao vodeći proizvođač aluminijskih profila za građevinarstvo i industriju, tvrtka na tržištu postoji već više od 35 godina.
Feal danas zapošljava preko 750 radnika uz godišnji proizvodni kapacitet od 70.000 tona i s kontinuranim rastom prihoda. Ovo je jedna od najvećih i najvažnijih proizvodnih kompanija u BiH.
Ljetos je BiznisInfo.ba objavio da u Karlovcu u Hrvatskoj grade novi pogon u kojem otvaraju 100 novih radnih mjesta.
Investitor su i u sektoru proizvodnje električne energije.
16. Obitelj Grbešić
Uspješna poduzetnička obitelj u svom vlasništvu ima niz kompanija u Hrvatskoj koje se ubrajaju u lidere tamošnje industrije. Također su vlasnici luksuznog hotela Mepas u Mostaru uz najveći hercegovački shopping centar Mepas Mall.
Riječ je o obitelji Grbešić iz Širokog Brijega koja stoji iza kompanije Mepas, a vlasnici su tvrtki Saponija, Brodomerkur i Koestlin u Hrvatskoj. Ove tvrtke pod njihovom upravom posluju sve bolje. Također, preuzeli su poznati Hotel Park u Makarskoj.
17. Dušan Reljić
Reljić je vlasnik tvrtke Fructa Trade iz Dervente u okviru koje posluje jedan od najambicioznijih maloprodajnih lanaca – Kort.
Kort, kojeg neki nazivaju i ”bosanski Lidl”, gradi svoje prepoznatljive maloprodajne objekte širom Bosne i Hercegovine. Većina ih je smještena na području Republike Srpske, ali se šire i u FBiH. Primjera radi, nedavno je otvoren Kortov objekt na ulazu u Mostar.
Osim toga, Reljić je kupio nekadašnjeg giganta tvornicu cijevi Unis, gdje je pokrenuo proizvodnju nakon što je uložio desetine milijuna maraka.
18. Obitelj Kožul
Vlasnici su tvrtke TT kabeli iz Širokog Brijega koja je vodeći proizvođač niskonaponskih kabela u jugoistočnoj Europi. Nakon proizvodnje prvih par metara kabela u ljeto 2008. godine, sada opskrbljuju sve glavne veletrgovce i stručnjake za kablove u Europi, Africi, Bliskom istoku a prodrli su na tržište Sjeverne Amerike.
Osnivač tvrtke Josip Kožul preminuo je prije dvije godine, a posao je naslijedila obitelj. Iako se prihodi ove kompanije mjere stotinama milijuna KM, stiče se dojam da prostora za rast itekako ima, navodi BiznisInfo.ba.
19. Renato Korać
Korać je vlasnik kladionioce Premier World Sport – najveće u Bosni i Hercegovini, Istovremeno, prema pisanju medija, ima poslovni udio u više sektora u BiH i Hrvatskoj. Mediji su pisali da je vlasnik jednog ugostiteljskog objekta u Čitluku, a u Hrvatskoj posjeduje nekretninske tvrtke.
Ovog ljeta je objavljeno da ulazi i u energetski biznis jer je njegova kompanija Premier Energy d.o.o. Čitluk dobila koncesiju za izgradnju devet fotonaponskih elektrana. Nedavno je u javnosti izazvala pozornost njegova odluka da sve svoje radnike, njih oko 1.500, počasti s 1.000 KM nagrade za godišnji odmor.
20. Obitelj Leburić
Vlasnici su tvrtke Leburić komerc iz Prnjavora u sklopu koje posluju Fortuna marketi. Osnovana je početkom devedesetih godina kao mali obiteljski posao, da bi postala jedna od vodećih prodajnih centara za veleprodaju i maloprodaju na tržištu BiH s godišnjim prihodima koji se mjere stotinama milijuna maraka.
Osnivač tvrtke Braco Leburić preminuo je u rujnu ove godine, a tvrtku su naslijedili njegovi sinovi.
Osim uvoza i distribucije stranih i regionalnih brendova, Leburić komerc se bavi i proizvodnjom i prodajom vlastitih robnih brendova, kao što su Apetito, Fortuna, Pasta Domestica, Marea i druge.
Leburić komerc stoji i iza projekta Bišće Park u Bihaću. Riječ je o najvećem retail parku u Krajini i jednom od najvećih u BiH koji je otvoren ove godine. Trenutno grade i neke nove objekte.
Ovaj popis prikazuje kako uspješni poduzetnici svojim vizijama, ulaganjima i inovacijama oblikuju ekonomsku budućnost Bosne i Hercegovine, zaključuje BiznisInfo.ba.