Nakon Hrvatske i škole u BiH o sigurnosti zakljucavanja skola

admin
0 0
Read Time:2 Minute, 24 Second

Učenici i zaposlenici u odgojno-obrazovnim ustanovama se trebaju osjećati slobodno, bezbrižno i sigurno, pa je zaključavanje školskih objekata tematika koju bi trebali razmatrati stručni interresorni timovi, rečeno je u odgovoru Feni iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i kulture Hercegovačko-neretvanske županije na upit što se poduzima po pitanju sigurnosti učenika u školama.

Naime, pitanje sigurnosti učenika i nastavnog osoblja stavljeno je u pravi plan nakon slučaja u Lukavcu prošle godine, gdje je učenik pucao na nastavnika i teško ga ozlijedio kao i nakon što je jedan uposlenik u školi u Sanskom Mostu u BiH ubio ravnatelja, profesoricu i tajnicu u školi.

Posebno je odjeknuo događaj koji je potresao cijelu regiju, u svibnju u jednoj beogradskoj školi, gdje je učenik ubio devet svojih kolega i osobu iz osiguranja do onoga u prosincu prošle godine kada je 19-godišnjak uletio u zagrebačku Osnovnu školu “Prečko” i nožem ubio dječaka i ozlijedio nekoliko učenika i nastavnicu.

Nakon tragedije u Prečkom, Grad Zagreb je u svim osnovnim školama privremeno osigurao zaštitare kroz profesionalne zaštitarske tvrtke. U ideji pomoći školama u organizaciji rada i primjeni svih novih sigurnosnih mjera ravnatelji u školama u Međumurskoj županiji dobit će i kontakt policijskog službenika kojem će moći prijaviti sumnju ili potencijalnu prijetnju, a policija će svoj doprinos dati i pojačanim ophodnjama oko škola.

Iz županijskoga ministarstva podsjećaju da odgojno-obrazovne ustanove imaju dežurne nastavnike i učenike, kao i pravila o kućnom redu, a sve u cilju nesmetanog kretanja u školi.

Kada je riječ o osiguranju škola, neke posjeduju i video nadzor i osiguranje, tvrde.

Ministarstvo će s upravama škola, ističu, razmotriti i dodatne mjere vezane za poboljšanje osiguranja školskih objekata jer im je jedan od temeljnih ciljeva razvijanje odgojno-obrazovnih ustanova kao zajednica u kojima se promoviraju tolerancija i demokratska klima kao osnova prevencije svih oblika nasilja i kako bi se svako dijete i zaposlenici osjećali sigurno u školskom okruženju.

Iz resornoga Ministarstva napominju da je formiran i stručni tim za izradu Programa mjera prevencije nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama HNŽ-a koji obuhvaća različita područja djelovanja, mjere i aktivnosti.

Mjere se, kako navode, odnose prije svega na unapređenje svijesti o problemu nasilja, različite aktivnosti za prevenciju nasilja, kao i intervenciju u slučaju nasilja što podrazumijeva izradu jasnih procedura i pravovremenih i adekvatnih reakcija.

Sve to, navode iz Ministarstva, ima za cilj osnaživanja odgojno-obrazovnih ustanova da odgovore na izazove nasilja i osiguraju djeci zdravu i sigurniju sredinu za rast i razvoj.

Također, podsjećaju da je Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i sporta 2012. godine donijelo Protokol o postupanju u slučajevima nasilja u školi koji je obvezan za sve osnovne i srednje škole u HNŽ-u, kojim se reguliraju prava, obveze i odgovornosti kao i načini postupanja direktora škole, stručnih suradnika, nastavnika/profesora, razrednika, učenika, roditelja i ostalih zaposlenika škole u situacijama povećanog rizika i nasilja u školi, s ciljem zaštite učenika i svih zaposlenika.

viteski.ba/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

Najduža hrvatska autocesta mogla bi dobiti novo ime

Kao jedna od inicijativa u sklopu obilježavanja velikog jubileja ići će ka promjeni imena autoceste A1. Ove godine obilježava se 1100 godina Hrvatskoga kraljevstva, odnosno isto toliko od krunidbe kralja Tomislava. Impresivna obljetnica kroz brojne će se projekte obilježavati cijele godine i za sobom ostaviti i neke trajne tragove. Tomislav se naveliko […]

Pretplatite se