Pad potražnje za kvalificiranim radnicima u Njemačkoj, ali neki sektori i dalje traže radnu snagu

admin
0 0
Read Time:1 Minute, 12 Second

Njemačka trenutno bilježi smanjenu potražnju za kvalificiranim radnicima zbog slabije ekonomske situacije, pokazuje novo istraživanje Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Münchena.

Prema izvješću objavljenom danas, približno 28,3 posto njemačkih kompanija prijavljuje nedostatak kvalificirane radne snage, što je pad u odnosu na 31,9 posto u listopadu. Iako je potražnja općenito oslabljena, određeni sektori i dalje imaju izraženu potrebu za radnicima.

Najveća potražnja u sektoru usluga

Najviše problema s pronalaskom radne snage i dalje bilježi sektor usluga, gdje 35,1 posto tvrtki teško dolazi do kvalificiranih zaposlenika. Posebno su pogođene djelatnosti:

• Pravno i porezno savjetovanje – 75% tvrtki prijavljuje poteškoće

• Agencije za zapošljavanje i privremeni rad – 62%

• Sektor smještaja i ugostiteljstva – 42%

Industrijski sektor također osjeća nedostatak radne snage, posebno u:

• Prehrambenoj industriji – 27%

• Strojarskoj industriji – 23%

• Proizvodnji namještaja – 23%

U građevinskom i maloprodajnom sektoru više od 20 posto kompanija prijavljuje poteškoće u zapošljavanju.

Dugoročno, problem će se ponovno povećati

Unatoč trenutnom padu potražnje, stručnjaci upozoravaju da će Njemačka dugoročno ponovno imati problema s nedostatkom radne snage zbog nepovoljnih demografskih trendova.

„Iako trenutno bilježimo manju potražnju za kvalificiranim radnicima, demografske promjene u Njemačkoj dugoročno će pogoršati situaciju i ponovo dovesti do manjka radne snage,“ izjavio je Klaus Volrabe, rukovoditelj istraživanja u IFO institutu.

Njemačka se već godinama suočava s izazovima u pronalaženju kvalificirane radne snage, a iako je trenutno potražnja smanjena, očekuje se da će u budućnosti ponovno rasti, posebno u sektorima koji već sada imaju izražene potrebe za radnicima.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

Uvoz jeftinog mesa prijetnja domaćoj proizvodnji u Bosni i Hercegovini

Proizvodnja svinjskog i goveđeg mesa u Bosni i Hercegovini, točnije u Republici Srpskoj, zabilježila je pad u 2024. godini. Farmeri tvrde da je glavni razlog ovog trenda uvoz jeftinog mesa s inozemnog tržišta, zbog čega domaća proizvodnja ne može napredovati. Prema službenim statistikama, proizvodnja svinjskog mesa smanjena je za 10 […]

Pretplatite se