Bosna i Hercegovina planira značajnu modernizaciju svojih graničnih prijelaza kako bi unaprijedila prijevoz putnika i roba, povećala sigurnost, brzinu i učinkovitost pograničnog prometa te uskladila infrastrukturu s europskim standardima. Prema informacijama iz Uprave za neizravno oporezivanje BiH, ove godine očekuju se značajni projekti, uključujući dovršetak izgradnje graničnog prijelaza kod Posušja, adaptaciju tri postojeća prijelaza te gradnju novih.
Jedan od ključnih projekata je izgradnja graničnog prijelaza Osoje, gdje se radovi odvijaju prema planu i očekuje se da će biti dovršeni do trećeg tromjesečja 2025. godine. Granični prijelaz Osoje imat će značajan utjecaj na protok osobnih vozila, ali i na lokalno gospodarstvo, osobito u izvozno orijentiranim sektorima. Također, novi prijelaz bit će ključan u kontekstu novih europskih pravila koja se odnose na biometrijske podatke.
Južni dijelovi BiH također će dobiti nove granične prijelaze, među kojima se izdvaja lokacija Doljani. Na Doljanima se trenutno provode aktivnosti potrebne za dobivanje odobrenja za građenje. Novi prijelaz bit će izgrađen prema europskim standardima, s tri ulazna i tri izlazna traka, što će posebno biti korisno u ljetnim mjesecima kada promet na ovom području doseže vrhunac zbog turističke sezone.
U 2025. godini, planira se završiti adaptacija graničnih prijelaza Izačić, Ripač i Ustibar. Granični prijelaz Izačić ima poseban strateški značaj za promet ljudi i roba, pa će njegova modernizacija doprinijeti poboljšanju usluga. Granični prijelaz Ripač također je važan za Unsko-sansku županiju, dok će Ustibar, smješten na granici s Republikom Srbijom, biti ključan za promet u istočnom dijelu zemlje.
Osim ovih projekata, planira se izgradnja novih prijelaza, uključujući Uvac, Strmica i Popove (Pavlovića most), kao i adaptacija objekata poput CI Višegrad i Novi Grad. Ovi projekti će ovisiti o usvajanju proračuna za 2025. godinu.
Modernizacija graničnih prijelaza također se mora gledati u kontekstu novih europskih pravila. Europska unija uvodi sustave poput EES (Sustav ulaska/izlaska) i ETIAS (Europski sustav autorizacije putovanja) koji će modernizirati upravljanje vanjskom granicom EU-a. EES će koristiti biometrijske podatke i elektroničke evidencije za bržu i sigurniju kontrolu putnika, dok će ETIAS omogućiti jednostavniji proces za odobrenje putovanja unutar EU-a.
Ovi projekti donose značajnu modernizaciju infrastrukture, koja će omogućiti brži i sigurniji prijelaz na europske granice te poboljšati iskustvo putovanja za sve građane.