Potezi partnera iz Republike Srpske SNSD-a Milorada Dodika djelomično su poljuljali zajedništvo unutar probošnjačke “osmorke” koja od početka ima nekoliko članica koje i vanjski promatrači vide kao potencijalne trojanske konje ove prilično heterogene političke skupine, piše Večernji list BiH.
Zbog toga su se okupili njihovi čelnici kako bi ponudili odgovor na pitanje koje su njihove krajnje crvene linije.
Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić je nakon sastanka istaknuo kako je politički pakt između osam stranaka u potpunosti stabilan. Čelnik stranke NES-a Nermin Ogrešević najavio je novi krug razgovora sa SNSD-om i HDZ-om BiH kako bi se definirala prijeporna pitanja prije ustroja Vijeća ministara.
Kvalificirana većina
Pa ipak, daleko je važnije jedinstvo “osmorke” u Federaciji nego što je to slučaj s državnom razinom, gdje postoji kvalificirana većina i bez nekoliko članica kako bi se dala potpora novom sazivu Vijeća ministara. U jeku tih rasprava oko prijepora koje je nametnula Narodna skupština, u kojoj većinu ima SNSD, s državnom imovinom, odnosno prijedloga Denisa Šulića za bošnjačkog ministra u Vijeću ministara, koji dolazi kao prijedlog ove vodeće srpske stranke, oglasio se bošnjački član Predsjedništva BiH Denis Bećirović. On je jasno odgovorio što misli o potezima srpske strane. –
Državna imovina Bosne i Hercegovine pripada državi Bosni i Hercegovini. Na svaki pokušaj neustavnog i nezakonitog djelovanja nižih razina vlasti u državi Bosni i Hercegovini, kao član Predsjedništva BiH, djelovat ću odlučno i promptno. Samo država Bosna i Hercegovina ima isključivu nadležnost da putem odluka nadležnih državnih tijela uređuje sva pitanja koja su vezana uz državnu imovinu. Te odluke entiteti, kao i niže razine vlasti, moraju poštovati. Prema odredbama Ustava BiH, država Bosna i Hercegovina nastavila je međunarodnopravni subjektivitet Republike Bosne i Hercegovine. Ona je titular cjelokupne državne imovine – naveo je Bećirović.
Objasnio je kako su potezi Republike Srpske suprotni odlukama Ustavnoga suda BiH. Ta dva pitanja postala su vještim spin-majstorima iz SDA i njima bliskim strukturama odličan temelj za daljnji pokušaj razbijanja “osmorke”.
Svima je jasno da državnu imovinu, bez obzira na titulara, ne može nitko oteti niti odnijeti, no “osmorki” je mnogo izazovnije suočiti se s razotkrivanjem koncepta nametanja političkih predstavnika drugim narodima, što se sada vratilo kao bumerang s prijedlogom koji im je uputio Dodikov SNSD. Naime, Šulić, koji se predstavlja kao Bošnjak, ako bi bio izabran, mogao bi doslovno omogućiti preglasavanje ostalih bošnjačkih ministara te stranke “osmorke” dovesti u vrlo težak položaj i potrebe da se stalno brane od SDA i njegovih aktivista koji upravo upozoravaju da su sada ugroženi bošnjački interesi te da Šulić nije “legitimni predstavnik” tog naroda. Što je identična argumentacija koju hrvatske stranke godinama ističu da bi upozorile na poteze bošnjačkih stranaka i političara. Dodik je odbacio sve te navode. On je istaknuo kako državna imovina pripada Republici Srpskoj i da imovina nije bila predmet dogovora s “osmorkom” te da prigovori “osmorke” apsolutno ne stoje.
Vlasništvo RS-a
– Ustavni sud kaže da to pitanje treba urediti na razini BiH, a to bi faktički značilo da imovinu koja bi pripala entitetima oni dobivaju ponovno, iznova od BiH. Međutim, to je pitanje davno riješeno u Daytonskom mirovnom sporazumu koji je i potvrdio BiH kao zajednicu dvaju entiteta koji čine po postotcima 49:51 posto teritorija. Tih 49 posto je neprikosnoveno imovina koja pripada Republici Srpskoj i ne može biti predmet razmatranja Ustavnog suda niti donošenja bilo kakvog zakona na razini BiH. To je definitivno završena priča – kazao je Dodik.
Dodao je da su unutarnji odnosi u okviru “osmorke” njihova stvar te da se sada fabriciraju problemi koji su stvar prijepora bošnjačke strane. Dodao je da osporavanje Denisa Šulića predstavlja špekulacije, laži i pokušaj da se političke prepirke iz Federacije BiH prenesu na Republiku Srpsku.