Tri godine od potresa u Zagrebu: Jedan ugašeni život, 27 ozlijeđenih, srušena krovišta, popucale fasade…

admin
0 0
Read Time:1 Minute, 40 Second

Tog 22. ožujka 2020. nekoliko sekundi na 5,5 po Richteru s epicentrom u Markuševcu u 6.24 činilo se kao vječnost.


Foto:Emica Elvedji/Cropix

Ima li žrtava, pitali su se strahujući od najnovijih vijesti koje su iz minute u minutu stizale na portale. Bilo je.
Tragedija nije zaobišla obitelj Anamarije Carević, 15-godišnjakinje iz Đorđićeve ulice u centru Zagreba, koja je teško ozlijeđena u potresu, a ozljedama je kasnije i podlegla. Njezina smrt obilježila je ovu prirodnu nepogodu koja je na mnogima ostavila posljedice, iako se ne mogu mjeriti s onima s kojima se suočila Anamarijina obitelj.

U potresu je ozlijeđeno 27 osoba, mnogi su onima čiji su domovi oštećeni priskočili u pomoć, civilna zaštita podigla je šatorsko naselje za 500 osoba, gotovo trenutačno stvorili su se punktovi s hranom, vodom i nužnim potrepštinama, a na ulice su izišli svi gradski i državni dužnosnici, vatrogasci, komunalci, statičari…
Vojska je pak čistila ono što je ostalo od potresa. Atmosfera na ulicama doimala se kao u filmu katastrofe. Srušena krovišta, zdrobljeni zidovi, uništene fasade, ulice pune blokova cigli, od kojih su neke završile i na parkiranim automobilima, srušen vrh južnog tornja katedrale te niz oštećenih crkava, ljudi koji s vrećama punim osobnih stvari i kovčezima na kotačiće hodaju centrom, kolone vozila na izlazima iz grada, mlade majke i trudnice koje liječnici ispred rodilišta u Petrovoj nastoje utopliti dekama, bolesna djeca ispred bolnice u Klaićevoj… Prizori su to koji su obišli cijelu Hrvatsku, ali i svijet, zbog kojih su strani državnici hrvatskim vlastima slali poruke sućuti.
Posljednja na pameti Zagrepčanima je tada bila još jedna pošast, koronavirus, koji se tek razmahivao, a zbog sprečavanja širenja epidemije koji dan prije uveden je i tzv. lockdown.
Što nas još može pogoditi, komentirali su građani u neizvjesnosti očekujući sutra. Oni bez domova privremeno su smješteni u studentski dom Cvjetno naselje, a potom i u hostel Arena. Tri godine kasnije, neki su još ondje, cigli na ulicama nema, ali obnova je daleko od faze u kojoj je trebala biti…

Vecernji.ba

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

MOSTAR: Nema ozlijeđenih osoba, istraga još traje

Sinoć oko 22 sata na balkon jednog od stanova u stambeno-poslovnom kompleksu “Mljekara” u Ulici Ante Starčevića u Mostaru bačena je eksplozivna naprava, potvrdio je Feni glasnogovornik MUP-a Hercegovačko-neretvanske županije Ljudevit Marić.Dodao je kako na sreću nema ozlijeđenih osoba te da se još uvijek utvrđuje materijalna šteta. – Bomba je […]

Pretplatite se