Podaci UNWTO-a pokazuju da je najviše turista u ovoj godini posjetilo odredišta na Bliskom istoku, te u Europi i Africi, koje i predvode oporavak od pandemije.
Svijetom je do kraja rujna ove godine putovalo 975 milijuna turista, ili 38 posto više nego u istom prošlogodišnjem periodu, priopćeno je iz Svjetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija (UNWTO).
Zbog snažne turističke potražnje i potrošnje uvjetovane i porastom cijena, globalno će turizam do kraja ove godine dostići 90 posto razine iz 2019, dok će se u narednoj vratiti na tu razinu, pokazuju nove procjene UNWTO.
„Međunarodni turizam na putu je oporavka, a najnovije izdanje Svjetskog turističkog barometra UNWTO-a pokazuje kako su svjetska odredišta u trećem tromjesečju primila 22 posto više međunarodnih turista nego u istim mjesecima prošle godine, čemu je pogodovala ljetna sezona“, rekli su iz UNWTO, piše Biznis.ba.
Oni su priopćili i da je, prema prvim procjenama, u trećem tromjesečju ove godine međunarodnih turističkih dolazaka u svijetu bilo 91 posto u odnosu na one u istom tromjesečju prije pandemije, te kako ih je u srpnju bilo 92 posto, čim je taj mjesec najbolji do sada od početka pandemije.
Za prihode od međunarodnog turizma procjenjuju da bi globalno u ovoj godini mogli dostići oko 93 posto iz 2019. godine.
Novi podaci UNWTO-a pokazuju kako je u mnoga odredišta u svijetu u ovoj godini došlo jednako ili više turista i da su ostvarili i veće prihode nego 2019.
Po svjetskim regijama, podaci UNWTO-a pokazuju da je najviše turista u ovoj godini posjetilo odredišta na Bliskom istoku, te u Europi i Africi, koje i predvode oporavak od pandemije.
Europa je u devet mjeseci dostigla ukupno 94 posto dolazaka stranih turista iz 2019. godine, ali i dalje je najposjećenija u svijetu, u kojoj 550 milijuna međunarodnih dolazaka turista čini 56 posto od njihova ukupnog broja u svijetu, čemu su dosta doprinijeli turisti iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
Afrika je stigla do 92 posto dolazaka turista u odnosu na one prije pandemije, dok je Ameriku u devet mjeseci ove godine posjetilo njih oko 89 posto kao 2019. godine.
Azija i Pacifik dostigli su 62 posto rezultata u odnosu na one prije pandemije, zbog sporijeg otvaranja za međunarodna putovanja.
Večernji.ba