Nakon dvogodišnje pauze uzrokovane pandemijom COVID-19 u franjevačkom samostanu sv. Petra i Pavla na Gorici u Livnu, u srijedu 19. listopada 2022. godine, održan je susret franjevaca livanjskog i ramskog samostanskog područja, izvijestila je Franjevačka informativna agencija.
Nakon pozdrava i riječi dobrodošlice koje je nazočnima uputio gorički gvardijan fra Marko Ešegović, predavanje na temu „(Ne)kultura sjećanja i zahvalnosti“ održao je član goričke samostanske zajednice fra Marijan Karaula. Fra Marijan je ovim uistinu zanimljivim predavanjem, potaknuo subraću na propitivanje njihovog redovničkog života, pogotovo u odnosu prema pokojnim franjevcima Bosne Srebrene koji su kroz više od sedam stoljeća naviještali Evanđelje za koje su često – pogotovo u osmansko vrijeme, a i kasnije u vrijeme komunističke Jugoslavije – dali svoje živote za katoličku vjeru.
Podsjetio je subraću franjevce na brojne mučenike zapisane u franjevačkoj historiografiji kao što su: Visočki mučenici, Jajački mučenici, Ramski mučenici, Mučenici u Bijelom Polju, Konjički mučenici, Mučenici iz Blata (Hercegovina), Tešanjski mučenici, Sarajevski mučenici, Tuzlanski mučenici, Šamački mučenici, Ljubuški mučenici i Sutješko-visočki mučenici. Ili oni pojedinačni mučenici: fra Juro Haramić, fra Hadrijan, fra Danijel Radimirović, fra Ivan Skoroević, Srebrenički mučenik, Šamački mučenik, Travnički mučenik, Banjolučki mučenik, Kreševski mučenik, Bihaćki mučenik, fra Pavao Kolanović, fra Josip Cigić, fra Lovro Karaula i fra Petar Čuić i dr.
Predavačev je zaključak da je velika stvar imati sveca ili blaženika iz vlastitih redova, što bi trebalo biti najveći ponos jedne vjerske zajednice. I postavlja se logično pitanje – zašto Franjevačka provincija Bosna Srebrena, s višestoljetnom prisutnošću na ovim područjima, nije iznjedrila niti jednoga kanoniziranog sveca?!
Nakon kratke stanke i okrepe braća su se okupila u samostanskoj crkvi na sv. misi koju je predvodio fra Marijan Karaula. Kako je danas u Liturgijskom kalendaru franjevačkih zajednica spomendan na franjevačkog sveca sv. Petra Alkantarskog, propovjednik fra Marijan je progovorio o ovom velikom mistiku, propovjedniku i piscu koji je osnovao stroži ogranak franjevačkog života, tzv. „bosonoge franjevce“. Još jedna zanimljiva crtica iz njegova života je da je bio prijatelj i ispovjednik sv. Terezije Avilske kojoj je pomogao da reformira Red karmelićana.
Povezujući ovaj odnos između sv. Petra i sv. Terezije fra Marijan je nazočnu subraću upitao – koliko smo mi kao braća na raspolaganju jednim drugima? Koliko imamo vremena jedni za druge? I, jesmo li u stanju poput sv. Terezije, povjeriti se jedan drugomu?
Susret livanjskih i ramskih franjevaca, koji je ujedno bio i zajednička mjesečna rekolekcija za subraću koja djeluju u ova dva samostanska područja, završio je zajedničkim ručkom i posjetom Franjevačkom muzeju i galeriji Gorica – Livno.