Građani Federacije Bosne i Hercegovine ove su godine povećali zaduživanje kod banaka, zabilježen je snažan rast stambenih kredita, a štednja je također povećana za 5,7 posto. U prva tri kvartala ove godine u Federaciji BiH zabilježen je rast nenamjenskih kredita od 5,8 posto i rast stambenih kredita od 13 posto u odnosu na kraj 2023. godine, prema podacima Agencije za bankarstvo FBiH.
U posljednjih pet godina, opći uvjeti kreditiranja u Federaciji BiH bili su stabilni, što je utjecalo i na razinu kamatnih stopa po kojima su se ugovarali novi krediti. Zaključno s 30. rujna 2024. godine, banke u Federaciji BiH građanima su odobravale kredite za opću potrošnju po prosječnoj efektivnoj kamatnoj stopi od 7,2 posto, dok je prosječna efektivna kamatna stopa za stambene kredite iznosila 4,3 posto, izjavili su iz Agencije odgovarajući na upit o prosječnim kamatnim stopama za nenamjenske i stambene kredite.
Prešutno i dopušteno prekoračenje po računu
Što se tiče prekoračenja po tekućem računu kod banaka u Federaciji BiH, zaključno također s 30. rujna 2024. godine, ona iznose 278 milijuna KM. “Sve banke u Federaciji BiH nude dopušteno prekoračenje po tekućem računu, dok broj korisnika prešutnog prekoračenja nije značajan u odnosu na ukupan broj korisnika dopuštenog prekoračenja po tekućem računu,” kažu iz Agencije. Prema zakonodavstvu, ako to prekoračenje traje dulje od tri mjeseca, banka je dužna sklopiti ugovor s korisnikom za svaki prekoračeni iznos vezan uz tekući račun, dodatno pojašnjavaju iz Agencije.
Rast štednje
Na pitanje koliko građani štede i imaju li podatke o prosjeku mjesečne štednje građana BiH, iz Agencije odgovaraju da ukupni depoziti stanovništva kod banaka sa sjedištem u Federaciji BiH s 30. 9. 2024. godine iznose 12,6 milijardi KM, što je 5,7 posto više u odnosu na kraj prethodne godine.
Snižavanje kamatnih stopa
Govoreći o tome kakav će utjecaj na naše tržište imati snižavanje kamatnih stopa Europske centralne banke i može li se očekivati smanjenje kamata, iz Agencije navode da razine referentnih kamatnih stopa Europske centralne banke ne treba direktno vezati za utvrđivanje kamatnih stopa u Federaciji BiH.
“U Bosni i Hercegovini, mjere entitetskih agencija za bankarstvo ublažile su ili potpuno spriječile drastičan porast kamatnih stopa. Promjene su se primijetile samo na kreditima s ranije ugovorenim varijabilnim kamatnim stopama. U većini slučajeva, uzimajući u obzir privremene mjere, banke su se odlučivale ne povećavati kamatne stope za više od 2% (200 baznih poena) ili znatno niže u odnosu na referentnu stopu predviđenu ugovorima”, ističu iz Agencije za bankarstvo FBiH. Dodaju da se za te kredite može očekivati smanjenje kamatne stope kada referentna stopa za koju su vezani bude niža od dva posto.
Napominju i da bi, u odnosu na trenutne prognoze ekonomskih kretanja u EU, inflaciju i učinke restriktivnih monetarnih politika, Europska centralna banka mogla nastaviti prilagođavati svoje kamatne stope, što bi se odrazilo na pad referentnih stopa tijekom sljedeće godine.
Cijene naknada
Što se tiče naknada koje korisnici plaćaju bankama i hoće li doći do njihovog povećanja ili eventualnog ukidanja nekih od njih, iz Agencije ističu da nemaju ovlasti za direktno utjecanje na iznos specifičnih naknada. U odnosu na trenutna tržišna kretanja, strukturu i rastući opseg usluga, smatraju da postoje uvjeti za prilagodbu cjenovnih politika banaka.
“Očekuje se dodatni razvoj pristupa prilagođenog osjetljivim kategorijama klijenata. Vjerujemo da će naš trud u budućnosti rezultirati pristupačnijim i prilagođenim uvjetima pružanja usluga, mogućnostima izbora i konkurencije, što u konačnici ima za cilj daljnje jačanje stabilnosti bankarskog sustava koji je održiv, prilagođen potrebama građana i gospodarstva,” zaključuju iz Agencije za bankarstvo FBiH.
Hercegovina.info