Zračna luka Mostar na krilima uspješnih dogovora za uspostavu novih zračnih linija sa najvećim hercegovačkim gradom nastavlja pregovore za povezivanje s novim destinacijama, a kako saznaje Klix.ba uskoro bi Mostar mogao biti povezan i s Bejrutom.
Direktor Zračne luke Mostar Marko Đuzel kaže kako je zračna linija između Mostara i Bejruta moguća ovoga ljeta i da su pregovori u završnoj fazi za uspostavu charter letova.
“Zbog nesigurnog stanja na Bliskom Istoku, sigurno nećemo za desetak dana imati konačnu potvrdu za ovu liniju, a prema postavljenim planovima letovi bi trebali bili između Mostara i Bejruta tijekom srpnja, kolovoza i rujna”, rekao je Đuzel za Klix.ba.
Kršćani u Siriji
Inače, Libanon je „kršćanski otok u muslimanskom moru“. Kršćani su se na području današnjeg Libanona u 7. stoljeću uspjeli obraniti od islamske ekspanzije. U 19. stoljeću u Libanon se osim toga doselilo sve više kršćanskih Maronita s područja današnje Sirije.
Libanon, službeno Republika Libanon, je država u jugozapadnoj Aziji na Bliskom istoku. Nalazi se na obali istočnog Sredozemlja, a graniči na sjeveru i istoku sa Sirijom, te na jugu s Izraelom. Libanon nazivaju i Švicarskom Srednjega istoka. Do šezdesetih godina prošlog stoljeća, katolici su također bili glavna komponenta stanovništva i predstavljali su 43% svih Libanonaca. Danas čine oko 35% do 37% ukupnog stanovništva, maroniti 30%, melkiti 5% i nisu urođenici libanonskih katoličkih obreda poput armenskih katolika (1%).
Hodočasnici u Međugorju
Inače, letovi između Mostara i Libanona počeli su 2014. godine i održavali su se jednom tjedno. Obnova letova dovest će do povećanog broja hodočasnika u Međugorje. Nažalost, velikom krizom koja je nastala u Libanonu 2020. godine kad je eksplodirala bomba u luci Bejrut, te već poznatih problema s koronom, doveli su do pada broja hodočasnika iz tog dijela svijeta.
Brotnjo.info