Zenica, grad od oko 100.000 stanovnika 70-ak kilometara sjeverno od Sarajeva, jedan je od najzagađenijih gradova u Bosni i Hercegovini. Glavni izvor zagađenja, prema Eko Forumu, lokalnoj ekološkoj organizaciji, je ogromna čeličana u vlasništvu AcelorMittala. Tvrtka, koja je velika skoro kao i sam grad, proizvodi energiju sagorijevanjem uglja. Ova situacija izaziva zabrinutost stanovnika grada i okoline za svoje zdravlje i budućnost, piše Politico.
“Ovdje u Zenici smo svi bolesni, samo neki još ne znaju da su bolesni.”- to su bile riječi aktiviste kojeg sam sreo na svom prvom putovanju u BiH 2019. godine. Dvije godine kasnije preminuo je od raka pluća. Tada je i uglavnom počeo ovaj projekt, kaže novinar Politico Matteo Trevisan.
Alma, koja živi u Tetovu, selu nedaleko od industrijskog centra Zenice, kaže da se u to područje doselila nakon što se udala, prije više od četiri desetljeća. “U to vrijeme u tvornici je radilo mnogo ljudi, a danas je situacija užasna. U krugu od 300 metara od moje kuće, svi imaju rak.” I njoj je 2021. godine, dijagnosticiran rak želuca.
Isti problemi postoje i u Tuzli, gdje obližnja termoelektrana uzrokuje probleme. Kemal Kudozović u svom domu u selu Bukinje, udaljenom svega nekoliko stotina metara od termoelektrane u Tuzli pati od respiratornih problema, a supruga mu je nedavno umrla od raka. “Ne sumnjam da je, ako sam bolestan, a moja žena mrtva, kriva samo termoelektrana.”
U reportaži Politica, navodi se i da nema službenih studija o korelaciji između aktivnosti tvornice i javnog zdravlja. Studija koju je sponzorirao Centar za ekologiju i energiju, nevladina organizacija, otkrila je statistički značajnu povezanost između negativnih utjecaja na zdravlje i dugotrajne izloženosti teškim metalima raspršenim u blizini postrojenja i deponija, prenosi Radiosarajevo.
Večernji list