O naredbama se ne raspravlja, naredbe se izvršavaju. Svako neizvršavanje naredbi sa sobom nosi konsekvence, rečeno je iz Uprave Civilne zaštite Županije Sarajevo, nakon što su mještani Širokače odbili napustiti svoje domove i biti evakuirani.
“Pozivamo građane Širokače da postupe u skladu s Planom koji je Općinski stožer civilne zaštite donio, da napuste svoje domove, radi svoje sigurnosti, jer životi građana su u pitanju. Da se izmjeste privremeno na lokacije koje su im iz općine osigurali, i tako izbjegnemo moguće posljedice”, rekao je Bojan Bošnjak, zapovjednik županijske Civilne zaštite i ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Županije Sarajevo, piše Radio Slobodna Europa.
Na konferenciji u subotu, 2. studenoga, potvrđeno je da ih je Općinski stožer Civilne zaštite Stari Grad još 16. listopada pozvao da narede evakuaciju, kada je procijenjeno da su ugroženi građani i materijalna dobra.
Predviđena je evakuacija 77 stanovnika, ali se prema informacijama Operativnog stožera nije pristupilo evakuaciji.
“S te strane izražavamo zabrinutost, s obzirom na postupanje koje bi trebalo biti pod moranje od strane lokalne zajednice. Jedina i osnovna odgovornost za provođenje ove naredbe i mjera je na Općinskom stožeru Civilne zaštite i zapovjedniku Irfanu Čengiću”, kaže Bošnjak.
Mještani naselja Širokača, u sarajevskoj općini Stari Grad, koje je zbog potencijalnog većeg klizišta ugroženo, ne žele postupiti po naredbi da budu evakuirani i neće napustiti svoje domove, potvrdio je predsjednik Mjesne zajednice Širokača Armin Đono.
Uprava Civilne zaštite Županije Sarajevo je prema naredbi ministra komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša ŽS Bojana Bošnjaka donijela odluku o evakuaciji stanovništva u dijelovima općine Stari Grad, na izvanrednoj sjednici u petak navečer.
Na sjednici je usvojen Plan evakuacije i zbrinjavanja stanovništva kojim se predviđa premještaj stanovništva u sigurne objekte u općinama Centar Sarajevo, Novo Sarajevo i Novi Grad Sarajevo.
Klizište se pokrenulo nakon početka izgradnje apartmanskog kompleksa “Trebević Hills” u bh. entitetu Republika Srpska (RS) i već dvadesetak dana prijeti da ugrozi više od 250 domaćinstava u sarajevskom naselju Širokača, koje je u drugom entitetu, Federaciji BiH.
“Imamo ovdje ratne vojne invalide, demobilizirane borce, starije osobe, koji nisu napuštali svoje domove ni u tijeku rata ‘90-ih godina, pa ne misle ni sada na ovakav način kako je ministar Bojan Bošnjak naredio. Ne žele u kolektivne centre, jer za takvu populaciju to nije ni adekvatno, a ide nam zimsko razdoblje”, rekao je Armin Đono za Radio Slobodna Europa.
Načelnik Općine Stari Grad Irfan Čengić je na izvanrednoj konferenciji za novinare u petak 1. studenoga rekao da mještani “ne misle da je klizište krenulo, iako je naređena hitna evakuacija”.
Čengić je kazao i da općina nije bila upoznata da je evakuacija planirana, te optužio Županijsku upravu civilne zaštite da su “digli paniku”.
Prema njegovim riječima, općina nije kontaktirana od strane Županijske uprave civilne zaštite.
Općina Stari Grad je 10. listopada izdala priopćenje u kojem je navedeno da su donesene “hitne mjere za zaštitu od klizišta” u Mjesnoj zajednici Širokača, gdje su zabilježene brojne pukotine u zemljištu, koje se povećavaju.
Među devet navedenih hitnih mjera su bile i priprema plana evakuacije ugroženih stanovnika, traženje pomoći viših razina vlasti, te zahtjev za obustavljanje radova koji uzrokuju klizište.
Općina je tada naložila i stalnu dežuru na ugroženoj lokaciji.
Nakon toga, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS za RSE je navelo da čeka nalaz nadležnog entitetskog inspektora o klizištu na planini Trebević iznad Sarajeva, koje ugrožava glavni grad Bosne i Hercegovine.
U odgovoru su napomenuli da je građevinsku dozvolu za “Trebević Hils” dala Općina Istočni Stari Grad 2018. godine, a da je Ministarstvo nadležno za izdavanje dozvola tek od 2022. godine, nakon što je dio Trebevića na teritoriju entiteta RS proglašen parkom prirode, s vrlo visokim stupnjem zaštite.
“Za inspekcijski nadzor nadležna je lokalna inspekcija – u ovom slučaju, pošto općina nema svoje inspektore, na teren je izlazila inspekcija Grada Istočno Sarajevo. Kako su nam rekle kolege iz republičkog Inspektorata, nakon dopisa Federalne civilne zaštite, gradski inspektori su izašli na teren i konstatirali da investitor radi po zakonu”, navodi se u odgovoru na upit RSE.
Iz Općine Istočni Stari Grad u RS priopćeno je ranije da su nadležne službe tog entiteta, gdje se klizište nalazi, kao i one iz Federacije BiH, počele sanaciju 11. listopada.
Hercegovina.info