Iseljavanje iz Bosne i Hercegovine postalo je ozbiljan društveni problem, a najnoviji slučajevi vezani za zapošljavanje bh. građana na gradilištima u Njemačkoj samo potvrđuju alarmantne trendove u migracijama. Ove godine, tokom istrage koja je u tijeku u Ingolstadtu, otkriven je skandal u kojem je bosansko-njemački par nezakonito zapošljavao radnike iz BiH u građevinskoj industriji. Prema informacijama iz izvora bliskih istrazi, radnici nisu bili prijavljeni za socijalno osiguranje, a njihova plaća bila je niža od zakonom propisanog minimalca. U prosjeku su radnici, uglavnom iz Bosne i Hercegovine, radili između 30 i 60 sati mjesečno, a novac su primali “ispod stola”, bez ikakvih zakonskih prava i osiguranja.
Istraga je otkrila i još ozbiljniju sumnju: jedan od bh. radnika bio je u ilegalnom boravku u Njemačkoj, što je dodatno otežalo situaciju za poslodavce. Za sada su pokrenute dodatne istrage zbog sumnje na poticanje nezakonitog boravka i pomoći u ilegalnim migracijama.
Ovaj slučaj nije izoliran. Samo nekoliko dana prije, njemačke vlasti su, pod kodnim imenom “Honeypot”, uhitile tri osobe koje su optužene za organiziranje grupnih i trgovačkih prijevara. Uhićenja su izvedena u ranim jutarnjim satima 29. siječnja 2025. godine, kada su istražitelji, uz pomoć više od 300 policajaca, pretražili 21 stambeni i poslovni prostor u Hessenu, Bavarskoj i Bremenu. Uhićeni su državljani BiH, kao i Nijemac starosti između 55 i 66 godina. U Sloveniji su vlasti također provele pretrage u računovodstvenim uredima i poslovnim prostorima, a istraga je bila koordinirana putem Agencije Europske unije za pravosudnu suradnju u kaznenim postupcima (Eurojust).
Prema optužbama, organizatori su koristili tzv. “Briefkastenfirmen”, odnosno firme s lažnim registracijama, kupovane za nekoliko stotina eura, koje su služile kao paravan za prikrivanje stvarnih poslodavačkih odnosa. Građevinski radnici iz BiH su bili lažno prijavljeni u Sloveniju, odakle su im izdavani dokumenti koji su im omogućavali ilegalni rad u Njemačkoj, dok su poslodavci izbjegavali plaćanje socijalnih doprinosa.
Ovi slučajevi samo dodatno potvrđuju duboku ekonomsku i socijalnu krizu s kojom se Bosna i Hercegovina suočava, dok sve veći broj mladih i kvalificiranih radnika traži bolje prilike u inozemstvu. Odlazak na rad “na crno”, uz niz prevara i nezakonitih radnih odnosa, samo je jedan od simptoma ozbiljnih problema koji prijete stabilnosti zemlje. Ove nezakonite radne prakse predstavljaju veliki izazov za budućnost BiH, jer, osim što ugrožavaju živote radnika, također imaju dugoročne negativne posljedice po ekonomiju i društvene strukture.